Jakie rusztowanie wybrać?

Materiał partnera
2019-12-20

Rusztowanie to nieodłączny element prac budowlanych, dlatego wiele firm jest zmuszony je kupić lub wypożyczyć. W dzisiejszych czasach można znaleźć rusztowania o różnorodnych wymiarach i z wielu różnych materiałów. Żeby było bezpieczne, powinno być przede wszystkim solidnej konstrukcji. Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru rusztowania i co bardziej się opłaca – kupić czy wypożyczyć?

Kupić czy wypożyczyć?

Właściciele firm budowlanych muszą podjąć decyzję, czy lepiej zdecydować się na zakup własnego rusztowania, czy może wyłącznie jego wypożyczenie. Wszystko zależy od tego, jak często jest ono potrzebne w danym przedsiębiorstwie. Zakup rusztowania opłaca się tylko wtedy, kiedy faktycznie jest ono stosowane często i długotrwale. Jeśli rusztowanie jest wykorzystywane sporadycznie i tylko przez krótki czas, lepiej będzie je wypożyczać i nie narażać się na niepotrzebne koszty. Firmą, która oferuje zarówno sprzedaż, jak i wypożyczenie rusztowania jest między innymi S.K.A.T., której siedziba znajduje się w Siemianowicach Śląskich.

Jaki materiał wybrać?

Rusztowanie może być wykonane z wielu różnych materiałów. Popularne jest wykorzystanie w tym celu stali, drewna, a nawet tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że powinno być ono odporne na obciążenie i nie może ulegać korozji, która dodatkowo by je osłabiała. Rusztowania stalowe mają jedną poważną wadę – są bardzo ciężkie. Trudno się je składa i transportuje. Rusztowania drewniane będą natomiast marnej trwałości i mogą nie utrzymać dużych ciężarów. Co więcej, pod wpływem wilgoci i materiałów budowlanych, bardzo szybko niszczeją. Ostatnimi czasy za optymalny materiał do produkcji rusztowania uznaje się aluminium, które jest nie tylko mocne, ale także wyjątkowo lekkie i umożliwia łatwy montaż.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podczas zakupu lub wynajmu aluminiowego rusztowania trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Powinno być solidnej konstrukcji, która mimo niewielkiej masy zapewni odpowiednią stabilność. Należy pamiętać, że rusztowanie musi utrzymać nie tylko masę przemieszczającego się po nim pracownika, ale także wielu materiałów budowlanych. Właściciel przedsiębiorstwa budowlanego musi zadbać o to, aby wszystkie prace zawsze przebiegały zgodnie z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Nie warto decydować się na zakup rusztowania, które zostało wyprodukowane przez osobę, która nie tylko nie miała do tego uprawnień, ale również odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie warto ryzykować zdrowia lub życia dla zaoszczędzenia odrobiny pieniędzy.

Opracowanie artykułu:

S.K.A.T. Rusztowania i Drabiny Krzysztof Kapałka

ul. Chemiczna 14, 41-100 Siemianowice Śląskie śląskie
e-mail
www
telefon