Wycieki wody mogą przyczynić się do wielu problemów z mieszkaniami i domami. Jeśli mamy pewność co do tego, że doszło do takiego wycieku, konieczna jest jego lokalizacja. W tym celu możliwe jest zastosowanie rozmaitych metod. Profesjonalne firmy z tej branży lokalizują wycieki wody np. z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, a także geofonu czy gazu znacznikowego. Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne metody lokalizacji wycieków.

Termowizyjna metoda lokalizacji wycieków

Wykrywanie nieszczelności z wykorzystywaniem termowizji najczęściej stosuje się do sprawdzania wycieków ciepłej wody oraz na instalacjach wewnętrznych, jednakże ten sposób pozwala na badanie wycieków rozmaitego medium, którego temperatura jest zdecydowanie inna od temperatury otoczenia. Lokalizacja wycieku przy użyciu kamery termowizyjnej, której przeprowadzenie oferuje m.in. firma Lakus z Krakowa, polega na znalezieniu anomalii temperatury, jaką można zaobserwować w miejscu wycieku. W przypadku wycieku zimnej wody zwykle potrzebna jest modyfikacja układu zasilania instalacji, ponieważ w przypadku, gdy doszło do wycieku wody, której temperatura jest zbliżona do temperatury otoczenia, rzadko powstają wspomniane anomalie. Metoda termowizyjna pozwala na szybie zlokalizowanie wycieków.

Wykrywanie wycieków gazem znacznikowym

W kolejnej metodzie wykorzystuje się gaz znacznikowy. Ten sposób polega na wprowadzeniu do badanej instalacji właściwej mieszanki gazów, na którą składają się w 95% N2 i w 5% H2. Wprowadzenie gazu umożliwia wykrycie wszelkich nieszczelności, którymi mieszanka gazów przedostaje się poza instalację. Gazy te nie są szkodliwe dla ludzi, a jednocześnie pozwalają na penetrowanie najmniejszych nieszczelności. Jako największą korzyść stosowania tej metody zalicza się jednoznaczność wyników, ponieważ przedostanie się tego gazu poza instalacje, daje 100% pewności znalezienia wycieku. Jest to możliwe dzięki temu, że taka mieszanka gazów nie występuje naturalnie w środowisku i pojawienie się jej w danym miejscu świadczy o tym, że instalacja nie jest szczelna.

Na czym polegają badania akustyczne wycieków?

Wycieki można zlokalizować również na podstawie nasłuchiwania odgłosu wycieku z instalacji. W tym celu niezbędne jest zastosowanie geofonu, czyli urządzenia wyposażonego w superczuły mikrofon, słuchawki i jednostkę główną. Zaawansowane geofony wykorzystują cyfrową metodę przetwarzania sygnałów, dzięki czemu dość precyzyjne można wyodrębnić szum, który jest charakterystyczny dla wycieku wody. Lokalizowanie wycieku wody metodą akustyczną przeprowadza się na pracującej pod ciśnieniem instalacji, a pomiar odbywa się w dwóch etapach. W pierwszej fazie osłuchuje się armaturę izolacji, co pozwala na zawężenie miejsca poszukiwań nieszczelności. Jeśli rejon wycieku jest określony, wykonuje się zawężanie miejsca, gdzie mógł powstać wyciek.

Lokalizowanie wycieków – badania korelacyjne?

Metoda korelacyjna lokalizacji wycieków z instalacji polega na komputerowej obróbce szumu wycieku, który biegnie wzdłuż ścian rury instalacyjnej i słup wody znajdującej się w rurze. Gdy podłączone zostaną dwa nadajniki do armatury wodociągu, komputer umożliwia odbieranie sygnału, który następnie jest analizowany. Na podstawie wyników wykonuje się odpowiednie obliczenia umożliwiające zmierzenie czasu między dotarciem szumu do każdego z nadajników. Szum wycieku szybciej dotrze do nadajnika, który znajduje się bliżej. Z kolei obliczone opóźnienie między dwoma nadajnikami to różnica czasu, dla którego rejestrowane szumy osiągają największą korelację. Ta metoda szybko pozwala na zlokalizowanie wycieków bez względu na głębokość zamocowania instalacji.