Tak jak wszystkie instalacje w naszym domu, tak samo ogrzewanie musi zostać wykonane starannie. Dla wielu inwestorów odpowiednie zaprojektowanie i zamontowanie instalacji centralnego ogrzewania nie jest niczym trudnym, jednakże podczas tych czynności można popełnić proste błędy. Najczęściej dotyczą one przewymiarowania źródła ciepła oraz nieodpowiedniego doboru grzejników. Jak zatem są skutki tych błędów? Na to pytanie odpowiedział nam ekspert z firmy Wodmet prowadzonej przez Roberta Szabata, która od ponad 20 lat zajmuje się instalacją centralnego ogrzewania.

Czym skutkuje przewymiarowane źródło ciepła?

Jeśli chcemy, by instalacja centralnego ogrzewania działała prawidłowo, konieczne jest wykonanie jej na podstawie danych obiektu, który będzie ogrzewać. W tym celu ważne jest przede wszystkim policzenie strat ciepła, które pozwolą nam określić moc źródła ciepła. Jeżeli ta czynność zostanie pominięta lub wykonana niewłaściwie, to w efekcie temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach może być zbyt niska w trakcie mroźnych dni lub też będziemy musieli liczyć się z dużymi kosztami ogrzewania w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.

Obliczanie strat ciepła w oparciu o wskaźniki przyjmowane na 1m2 powierzchni może nieść za sobą błędów sięgających nawet 50%. Dzieje się tak, ponieważ każdy dom charakteryzuje się swoimi cechami, które często są odmienne od tych w obiektach statystycznych.

- powiedział ekspert z firmy Wodmet.

Do tego typu obiektów bardzo często odnoszą się instalatorzy i sprzedawcy urządzeń grzewczych. Dość powszechnie przyjmuje się wskaźnik zapotrzebowania 100 W/m2. Na tej podstawie moc kotła potrzebnego do ogrzania domu o wielkości 200 m2 wynosi 20 kW. Fachowiec z wyżej wspomnianej firmy podkreśla, że projektując oraz montując tego typu instalację należy brać pod uwagę fakt, iż nowo budowane domy posiadają izolację cieplną ścian oraz dobrej jakości stolarkę okienną i drzwiową, która nie pozwala na duże straty ciepła. Wówczas okazuje się, że wystarczająca moc kotłów grzewczych może być mniejsza nawet o połowę.

Do czego prowadzi nieodpowiedni dobór grzejników?

Kolejnym błędem, który przytrafia się podczas projektowania i wykonywania instalacji grzewczej jest zły dobór grzejników. Grzejniki mogą być np. przewymiarowane. Jeśli tak się stanie w równym stopniu, efektem tego będzie większa ich moc, niż w rzeczywistości jest potrzeba. Takie błędy jeszcze da się skorygować. Wystarczy skorygować parametry pracy instalacji. Nieco gorzej jest, jeśli źle dobierzemy moc grzejników tylko do niektórych pomieszczeń. Wówczas wyregulowanie instalacji może powodować duży problem.

Inne błędy popełniane podczas montażu instalacji c.o.

Montaż instalacji centralnego ogrzewania może wiązać się również z innymi błędami. Tymi są między innymi zbyt duże ciśnienie dyspozycyjne lub niewłaściwe umiejscowienie czujników temperatury. Ten pierwszy błąd może mieć bardzo niekorzystne skutki. Jeśli woda w instalacji będzie przepływać zbyt szybko, wówczas może powstawać hałas w elementach regulacyjnych, m.in. w zaworach grzejnikowych. Dlatego, aby zapobiec temu błędowi, warto powierzyć montaż ogrzewania specjalistom z firmy Wodmet, którzy przed zamontowaniem instalacji grzejnej odpowiednio wyliczą przepływy. To zagwarantuje cichą pracę ogrzewania.

Dlaczego warto zaufać firmie Wodmet?

Przedsiębiorstwo działa od 2002 roku, a jego siedziba znajduje się w Kraśniku, na terenie województwa lubelskiego. Specjalizacją firmy jest dostarczanie klientom wysokiej jakości artykułów techniki grzewczej i sanitarnej – kotły, piece, rury, grzejniki i pompy i ogrzewacze wody. Oferta firmy zbudowana jest w oparciu o aktualne potrzeby klientów oraz nowości pojawiające się na rynku. Asortyment firmy stanowią artykuły wyłącznie najlepszych producentów. Poza produktami dostępnymi na miejscu, Wodmet umożliwia również realizowanie zamówień specjalnych.