Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń grzewczych jest kocioł gazowy. Tak, jak i inne urządzenia tego typu mogą przytrafić mu się rozmaite usterki. Chcąc ograniczyć wydatki związane z naprawą kotła gazowego, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych serwisów. Tylko w ten sposób możemy zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, żywotność kotła oraz koszty jego naprawy. Zanim dowiemy się, jakie korzyści daje regularny serwis kotła gazowego, warto wspomnieć o tym, jakie są jego najczęstsze awarie.

Kotły gazowe – jakie usterki trapią je najczęściej?

Jedną z najbardziej znanych usterek kotła gazowego jest niewłączanie się urządzenia. Taki problem zwykle pojawia się w instalacjach, które przez długi czas nie były uruchamiane. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy zasilanie jest właściwie podłączone. Oprócz sprawdzenia źródła zasilania prądu należy upewnić się, że czy do pieca dopływa gaz, a także, czy filtr gazu jest drożny. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych może dojść do sytuacji, gdy kocioł będzie pracował przy podgrzewaniu wody, natomiast nie będzie reagował na funkcję centralnego ogrzewania. Powodem tego może być bark minimalnego odbioru ciepła. Taka usterka często jest wywołana zakręconymi zaworami w instalacji lub zapowietrzeniem jej. Wówczas powinno pomóc odkręcenie zaworów i odpowietrzenie grzejników.

Kolejna usterka dotyczy wyłączania się kotła, co również może być spowodowane zapowietrzeniem kaloryferów. Inną przyczyną może być ustawienie zbyt niskiej temperatury ciepłej wody lub pomieszczeń. Aby poradzić sobie z takim problemem, wystarczy odpowietrzyć instalację ogrzewania albo zwiększyć temperaturę ogrzewania i wody. W przypadku wyłączania się kotła wynikającego z zakłóceń w dopływie powietrza lub odprowadzania spalin konieczna będzie wizyta specjalistów od naprawy kotłów gazowych. Takim jest Jerzy Łęczycki z Warszawy, który zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z kotłami gazowymi.

Trzecia najpowszechniejsza awaria kotła gazowego może być związana z tym, że kocioł nie podgrzewa wody do temperatury, która została przez nas ustawiona. W takiej sytuacji wpierw należy sprawdzić stan filtra na zasilaniu wody zimnej. Usunięcie z niego zabrudzeń powinno pomóc. W innym przypadku nie obejdzie się bez wizyty fachowca.

Serwisowanie kotłów gazowych – jak często to robić i jakie daje to korzyści?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, a także z informacji przekazywanych przez producentów kotłów gazowych wynika, że urządzenia grzewcze tego typu wymagają przeprowadzania regularnych czynności serwisowych, które powinny być wykonywane raz w roku. Najlepszą porą na ich wykonanie jest początek sezonu grzewczego lub czas tuż przed nim. Regularne serwisowanie kotłów gazowych to przede wszystkim:

  • większy komfort i bezpieczeństwo domowników,
  • zwiększenie żywotności kotła,
  • mniejsze rachunki za ogrzewanie,
  • możliwość wykrycia poważnych usterek na wczesnym ich etapie.