Sprawne przeprowadzenie inwestycji budowlanych bardzo często uzależnione jest od wykorzystania ciężkiego sprzętu. Trudne warunki terenowe pojawiające się chociażby w przypadku budowy dróg sprawiają, iż maszyny takie jak m.in. koparki czy koparko-ładowarki, powinny być wyposażone w odpowiednio przystosowany napęd. Jednym z najlepszych współcześnie dostępnych rozwiązań są specjalistycznie zaprojektowane gąsienice. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Napęd gąsienicowy a kwestia korzyści


Nowoczesne gąsienice odpowiadają przede wszystkim za równomierne rozłożenie ciężaru maszyn budowlanych, których waga często przekracza kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt ton. W przeciwieństwie do klasycznego kołowego układu napędowego nacisk punktowy wywierany przez gąsienice jest nieporównywalnie mniejszy. Ma to ogromny wpływ na właściwości trakcyjne maszyn. Jakie konkretnie? Chodzi oczywiście o to, że znacznemu polepszeniu ulega zarówno przyczepność, jak i stabilność pojazdu, a ryzyko poślizgu zostaje de facto zredukowane do zera.

Bez względu na to, czy mowa o terenach bagnistych, podmokłych, pustynnych, czy tych charakteryzujących się nadmierną pochyłością, koparka gąsienicowa jest w stanie samodzielnie dojechać na każdy plac budowy. Taki stan rzeczy możliwy jest oczywiście dzięki przemyślanej budowie tychże elementów. Co do zasady układ gąsienicowy składa się z zamkniętej taśmy wspartej na tzw. kołach nośnych. Zazwyczaj w konstrukcji znajduje się także koło napędzające i kierunkowe. Ponadto mogą być stosowane rolki podtrzymujące i koło napinające. Cały układ połączony jest z pojazdem za pomocą zawieszenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są wady napędu gąsienicowego?


Technologia ta, zresztą jak każda inna, nie jest jednak pozbawiona wad – choć nie wynikają one ze specyfiki funkcjonowania samych gąsienic. W pierwszej kolejności trzeba wyraźnie podkreślić, iż zakup koparek, spychaczy czy buldożerów wyposażonych w gąsienice jest znacznie droższy. Z ekonomicznego punktu widzenia wiele do życzenia pozostawiają również koszty eksploatacji i konserwacji elementów. Pomimo tego, że w przeciwieństwie do alternatywnych rozwiązań gąsienice cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, to nie należy ich postrzegać w kategoriach napędu niezniszczalnego.

Różnego rodzaju usterki zdarzały się, zdarzają i najprawdopodobniej będą zdarzać. Problem w tym przypadku polega jednak na tym, iż serwis lub naprawa gąsienic może zostać wykonana jedynie w specjalistycznie przystosowanym do tego warsztacie. Dlatego też wykonawcy, którym zależy na szybkim i rzetelnym usunięciu usterki, powinni zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez Warmińskie Centrum Maszyn Budowlanych. To właśnie tutaj, głównie dzięki najnowocześniejszemu wyposażeniu oraz natychmiastowemu dostępowi do części zamiennych, doświadczeni pracownicy są w stanie poradzić sobie z każdym problemem. Naprawa gąsienic każdorazowo wymaga indywidualnego rozpoznania przyczyny powstania usterki.