W branży budowlanej wykorzystuje się wiele rozmaitych materiałów, a jednym z najważniejszych jest beton. Stosuje się go niemalże na każdej budowie i jest niezastąpionym materiałem. Zwykły beton powstaje w wyniku wiązanie oraz stwardnienia specjalnej mieszanki. Składa się ona ze spoiwa, grubego i drobnego kruszywa, a także wody i dodatków. Spoiwem zwykle jest cement, a kruszywami żwir oraz piasek. Jednak jakie rodzaje betonu wyróżniamy?

Czym wyróżniają się beton lekki, ciężki i zwykły?

Beton lekki wyróżnia się tym, że jego ciężar objętościowy wynosi maksymalnie 1800 kg/m3, a do jego produkcji używa się kruszyw lekkich. Przykładem takiej mieszanki może być beton komórkowy, który produkuje się z cementu, piasku, wody oraz pianotwórczego środka. Lekkie betony używane są np. do wykonywania elementów ściennych i stropowych średniowymiarowych oraz drobnowymiarowych. Przykładem mogą być płyty i bloczki ścienne oraz stropowe, a także prefabrykowane nadproża. Zwykły beton może mieć ciężar objętościowy od 1800 do 2200 kg/m3 i produkuje się go z porowatych kruszyw. Przykładem może być keramzyt. Taką mieszankę wykorzystuje się do tworzenia betonowych elementów, które muszą mieć zwiększoną izolacyjność cieplną.

Beton zwykły może mieć także ciężar objętościowy od 2200 do 2600 kg/m3. Wytwarza się go z kruszyw naturalnych oraz łamanych. Wśród nich jest np. piasek, żwir lub kamień bazaltowy. Tego typu beton zwykły stosuje się do produkcji elementów konstrukcyjnych betonowych i żelbetowych. Zwracając uwagę na ciężar objętościowy, wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj betonu, czyli beton ciężki. Jego ciężar objętościowy przekracza 2600 kg/m3 i wykonuje się go ze specjalnych kruszyw. Takie mieszanki wykorzystuje się do produkcji elementów, które będą służyły jak osłony biologiczne dla osłabienia promieniowania jonizującego.

Jakie jeszcze rodzaje betonu możemy wyróżnić?

Na rynku dostępne są także inne rodzaje betonu. Jednym z nich jest beton polimerowy. Wyróżnia się on tym, że podczas produkcji spoiwo cementowe zastępowane jest polimerami. Innym typem jest beton cementowo-polimerowy, który zawiera spoiwo cementowe oraz polimery. Taki beton stosuje się wtedy, gdy zachodzi konieczność uzyskania wytrzymałej mieszanki betonowej o niskiej kurczliwości w trakcie wiązania w krótkim czasie. Producenci betonu oferują także inne mieszanki. Należy do nich między innymi fibrobeton, dostępny w ofercie firmy Wikrusz P.W. Adam Witkowski, a także żużlobeton, asfaltobeton, betony BWW oraz inne.

Fibrobeton składa się z kruszyw naturalnych oraz włókien stalowych, syntetycznych albo szklanych. Stosuje się go np. do tworzenia posadzek przemysłowych. Żużlobeton powstaje w wyniku dodania do kruszywa rozdrobnionego żużlu. Z kolei asfaltobeton cechuje się tym, że nie ma w nim cementu i wody, natomiast jest asfalt, piasek, mączka mineralna, żwir i grysy kamienne. Z takiego betonu wykonuje się przede wszystkim nawierzchnie drogowe.

Dodatki do betonu

Wiodące wytwórnie betonu, takie jak Wikrusz P.W. Adam Witkowski, projektują betony na indywidualne zamówienie, uwzględniając oczekiwania klienta, klasy ekspozycji oraz wymagania technologiczne. Specjaliści są w stanie wyprodukować beton, który będzie odznaczał się mrozoodpornością od F25 do F300 lub wodoszczelnością. Mogą także zastosować opóźniacze i przyspieszacze wiązania, dodatki przeciwmrozowe, a także włókna stalowe, poliuretanowe i polipropylenowe do zbrojenia. W produkcji betonu na zamówienie sięga się także po dodatki upłynniające.