Wielu inwestorów decyduje się na wykończenie ścian zewnętrznych tynkiem. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na to, żeby budynek prezentował się schludnie i estetycznie. Na rynku znajdziemy wiele tynków zewnętrznych. Ich dobór powinien być uzależniony od technologii zastosowanej do wzniesienia ścian oraz lokalizacji budynku. Dobrze, by elewacja nawiązywała do otoczenia domu, co sprawi, że wszystkie elementy działki będą ze sobą harmonizować. Jakie typy tynków zewnętrznych możemy wyróżnić?

Tynki grubowarstwowe i ich charakterystyka

Tradycyjne tynki zewnętrzne nazywane są tynkami grubowarstwowymi. Ich grubość na ścianie wynosi od 2 do 3 cm. Z ich pomocą można wykończyć wszystkie ściany betonowe i murowane. Wśród tynków grubowarstwowych wyróżniamy tynki cementowe i cementowo-wapienne. Można je zacierać na gładko bądź też uzyskać bardziej dekoracyjny efekt poprzez nadanie elewacji odpowiedniej faktury.

Tynki cementowo-wapienne należą do najtańszych na rynku i są szeroko dostępne. Cechują się też dobrą trwałością i paroprzepuszczalnością. Za ich największą wadę można uznać skłonność do chłonięcia wody i pękania. Tynki cementowe z kolei są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety trudniej się je nakłada, ze względu na to, że masa szybko się wiąże i twardnieje. Do nakładania tynków cementowych potrzebne jest doświadczenie. Jeśli wykonaniem takiej elewacji zajmie się amator, tynk popęka i nie będzie wyglądał estetycznie.

Kilka słów o tynkach cienkowarstwowych

Jak informuje specjalista z firmy BG BAU – tynki cienkowarstwowe zachwycają klientów swoją różnorodnością i szeroką gamą kolorystyczną. Nie sprawiają też trudności w montażu, ponieważ nakłada je się maksymalne 10 mm warstwą. Tynkami cienkowarstwowymi można wykańczać tradycyjnie otynkowane mury i ściany dwuwarstwowe. Są to produkty uniwersalne, ale też droższe od tynków grubowarstwowych. W sklepach z artykułami budowlanymi znajdziemy tynki mineralne, akrylowe, akrylowo-silikonowe, silikonowe, silikatowe i silikonowo-silikatowe.

Te pierwsze są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe i odporne na czynniki pogodowe. Większą elastycznością i łatwością montażu odznaczają się zaś tynki cienkowarstwowe akrylowe. Dostępne są w wielu wyrazistych kolorach i często zawierają w sobie ulepszacze takie jak np. środki biobójcze. Z tego też względu zaleca się stosować je w domach ocieplonych styropianem. Tynki silikonowe to produkty dla wymagających inwestorów. Ni chłoną wody, nie blakną z czasem i cechują się dobrą paroprzepuszczalnością. Podobne właściwości charakteryzują tynki silikatowe, nazywane też krzemionkowymi