Wiercenie jest najczęstszą i najłatwiejszą metodą diagnozowania głębokiej konstrukcji podziemnej. Polega na wierceniu i testowaniu otrzymanego w ten sposób materiału. Metoda ta jest wdrażana przy użyciu technik, w zależności od budowy geologicznej, celu, głębokości i wymagań dotyczących pobierania próbek. Jakich sposobów wiercenia badawczego używa firma Georecord Wojciech Majewski ze Strykowa?

Co decyduje o sposobie wiercenia?

Sposób przeprowadzenia badań terenowych zależy na ogół od dwóch czynników: ekonomicznego i logistycznego. Czasami zdarza się, że kolejność drążenia jest taka, że występują inne czynniki, takie jak np. czynnik technologiczny, który określa wykonalność analizy gruntu w określony sposób. Czynnik ekonomiczny zwykle sprowadza się do liczby i głębokości otworów przeznaczonych do wiercenia oraz odległości, jaką pokonuje wiertnica przed osiągnięciem miejsca testu. Ten czynnik, jak i opisany poniżej, podczas prac jest brany przez każdego profesjonalistę, w tym firmę Georecord Wojciech Majewski ze Strykowa.

Z kolei logistyka związana jest z trybem pracy wiertni oraz warunkami gruntowymi, na których ma być przeprowadzony test, między innymi dostępność miejsca podanego dla maszyny ze względu na jej wymiary lub wagę. Jeśli obszar poszukiwań jest gęsto zalesiony, to platforma wiertnicza ze względu na swój rozmiar może nie być w stanie dotrzeć do miejsca, w którym ma być wykonany wiercenie. Jest to często decydujący czynnik w sposobie, w jaki należy przeprowadzić wiercenie badawcze. W takim przypadku trzeba zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami i sposobami dokonania odwiertów oraz w inny sposób zorganizować prace geologiczne.

Sposoby wierceń badawczych

Firma Georecord Wojciech Majewski ze Strykowa przeprowadza wiercenia badawcze na kilka różnych sposobów. Wiercenie ręczne to najprostsza i najpłytsza forma wykrywania naziemnego, szczególnie w miejscach niedostępnych dla ciężkiego sprzętu. Są najczęściej wykorzystywane do instalacji liniowych, takich jak drogi, linie kolejowe, gazociągi. Wiercenie udarowe to metoda rozpoznawania podłoża przy użyciu sond o różnych średnicach. Za pomocą młota spalinowego próbniki z otworami przelotowymi są wbijane w grunt, wypełniane urobkiem, usuwane i znakowane. Metoda ta jest przydatna w miejscach niedostępnych dla ciężkich maszyn. Ostatnimi dwiema metodami są wiercenie mechaniczne sznekowe i rdzeniowe. Pierwsze odbywa się z zastosowaniem świdra spiralnego, a drugie stosuje się w przypadku konieczności rozpoznania powierzchni skalistych oraz nawierzchni dróg i lotnisk.