Decyzja o sposobie ogrzewania domu powinna zapaść na etapie wybierania projektu. Instalacja gazowa okazuje się jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Jest łatwa w obsłudze i dużo  bardziej ekologiczna w porównaniu do ogrzewania nieruchomości kotłem zasilanym stałym paliwem kopalnym. Aby móc się cieszyć z takiego ogrzewania, konieczne jest wykonanie projektu całej instalacji gazowej, a następnie montaż jej elementów.

Co zawiera projekt instalacji gazowej?

Ogrzewanie gazowe domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem i pozwala domownikom na komfortowe utrzymanie wybranej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, podgrzanie użytkowej wody bieżącej oraz dopływ gazu do kuchenki. Ponadto, nie powoduje ona wydzielania tak dużej ilości zanieczyszczeń do atmosfery, aniżeli ma to miejsce w przypadku innych rodzajów instalacji ogrzewania. Instalacja gazowa ma niezwykle długą żywotność, pozwala utrzymać czystość w kotłowni i w dodatku jest bardzo prosta w obsłudze. Aby móc korzystać z takiego rodzaju ogrzewania, konieczne jest na etapie projektowania domu, wykonanie projektu instalacji gazowej, które stanowi połączenie z zewnętrzną siecią gazową (jeżeli znajduje się ona w sąsiedztwie posesji) lub zbiornikiem gazowym (najczęściej naziemnym), który zostaje umieszczony na działce budowlanej.

Wielkość zbiornika gazowego musi być dostosowana do powierzchni domu rocznego zapotrzebowania na ten surowiec oraz mocy przyłączeniowej. Doświadczona Pracownia Projektowa Saniwent Grzegorz Daraszkiewicz zajmuje się kompleksowymi usługami projektowymi, które mogą być dostosowane do danego domu, a także indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela. Jedną z ważniejszych kwestii jest fakt, iż wszystkie elementy projektu muszą spełnić warunki przyłączenia do sieci gazowej, co jest warunkowane przez dostawcę gazu.

Ważne kwestie projektowe instalacji gazowej

W przypadku całej instalacji gazowej kluczową rolę pełni szczelność wszystkich elementów, która zapewni bezpieczeństwo nieruchomości oraz jej mieszkańcom. Co więcej, instalacja gazowa musi być kompatybilna z elektryczną, co jest niezbędne do prawidłowego działania urządzeń wchodzących w skład ogrzewania gazowego. Sercem każdej instalacji gazowej jest kocioł grzewczy. W większości przypadków właściciele domów jednorodzinnych montują kotły dwufunkcyjne, których zadaniem jest nie tylko rozprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń, ale również podgrzać wadę użytkową. Moc kotła dobierana jest do powierzchni domu. Bardzo ważne jest przy zdecydowaniu się na taki rodzaj instalacji dokładne zaprojektowanie wymiarów kotłowni. Rozplanowanie instalacji gazowej musi być poparte wyliczeniami, w czym specjalizuje się profesjonalna Pracownia Projektowa Saniwent Grzegorz Daraszkiewicz z Koszalina w województwie zachodniopomorskim, która trudni się również wykonywaniem wszelkiego rodzaju projektów z branży sanitarnej, wewnątrzbudynkowych instalacji olejowych, klimatyzacji i wentylacji oraz przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych.