Biura geodezyjne zajmują się szeregiem usług związanych z pomiarami terenu oraz tworzeniem map. Ich usługi niezbędne są nie tylko dla klientów indywidualnych, którzy w planie mają budowę domu, ale także dla firm z branży budowlanej, górniczej czy nieruchomości. Zobacz, jakie usługi wykonują geodeci, kiedy są one niezbędne i na czym dokładnie polegają.

Kim jest geodeta?

Geodeta to osoba, która ukończyła technikum, uzyskując tytuł technik geodeta lub posiada wykształcenie wyższe w kierunku Geodezja i Kartografia. Osoby takie zazwyczaj pracują w biurach geodezyjnych, jednak zakres ich działań nie ogranicza się jedynie do pomiarów ziemi. Biura takie często współpracują z firmami budowlanymi, realizują także zlecenia dla przedsiębiorstw działających w branżach takich jak drogownictwo czy wycena nieruchomości.

Usługi geodezyjne to szeroki zakres działań związanych z pomiarami, obsługą inwestycji i sporządzaniem map. Należą do nich między innymi tworzenie map do celów projektowych, map do celów prawnych, inwentaryzacje powykonawcze.

Pomiary geodezyjne

Pomiary geodezyjne to usługa realizowana przez biura geodezyjne w szerokim zakresie. Firmy takie jak Biuro Geodezyjne Limbus oferują klientom szeroki zakres różnego typu pomiarów, między innymi:

  • pomiary sytuacyjno-wysokościowe,
  • pomiary realizacyjne i obsługę inwestycji,
  • pomiary inwentaryzacyjne
  • pomiary związane z regulacją stanów prawnych nieruchomości.

Dostarczają one klientom danych geograficznych, niezbędnych do wykonania map terenu, pomiary związane z regulacją stanów prawnych nieruchomości w tym również map numerycznych oraz pełniące ważną funkcję podczas planowania budowy inwestycji.

Mapy do celów projektowych

Aby uzyskać pozwolenie na budowę niezbędny jest projekt budowlany, który dostarczyć musisz do urzędu gminy. Projekt taki wykonuje się na podstawie sporządzonej wcześniej mapy do celów projektowych. Wykonaniem map do celów projektowych zajmują się właśnie biura geodezyjne zatrudniające geodetów wyspecjalizowanych w tworzeniu opracowań kartograficznych.

Zazwyczaj z usługi tej korzystają firmy budowlane lub klienci indywidualni planujący budowę domu na zakupionej działce budowlanej.

Mapy do celów prawnych

Poza mapami do celów projektowych biura geodezyjne sporządzają także mapy do celów prawnych. Są to opracowania kartograficzne, przedstawiające granice nieruchomości wybrane dane z ksiąg wieczystych oraz z ewidencji gruntów i budynków, które zawierają odpowiednie klauzule urzędowe, pieczęcie i podpisy.

Geodeta sporządzając mapę do celów prawnych, przygotowuje dokument, który wykorzystany może być jako załącznik do orzeczeń sądowych. Do map prawnych, sporządzanych przez geodetów należą:

  • mapy do zasiedzenia,
  • mapy podziału nieruchomości,
  • mapy z nakreśloną służebnością gruntową.

Inwentaryzacje powykonawcze

Kolejną usługą, którą oferują firmy geodezyjne, jest wykonanie geodezyjnych pomiarów powykonawczych nazywanych także inwentaryzacją powykonawczą. Te pomiary geodezyjne przeprowadzane są po zakończeniu budowy obiektu budowlanego, aby zebrać aktualne dane dotyczące przestrzennego rozmieszczenia elementów zagospodarowania terenu.

Warto wiedzieć, że wykonawca prac budowlanych lub inwestor ma obowiązek zapewnić sporządzenie inwentaryzacji powykonawczej, szkice lub mapy z przeprowadzonych pomiarów muszą zawierać informacje o zgodności usytuowania budowli względem ich projektowanej lokalizacji.

Geodezyjna obsługa inwestycji

Wsparcie geodezyjne jest konieczne dla zdecydowanej większości inwestycji budowlanych i jest niezbędne na różnych etapach realizacji danej inwestycji. Usługa ta, oferowana przez biura geodezyjne nazywa się geodezyjną obsługą inwestycji i polega na trzech głównych etapach.

Prace przygotowawcze to pierwszy etap obsługi inwestycji, podczas którego zespół geodetów wytycza działki przeznaczone pod zabudowę oraz zajmuje się aktualizacją terenów przeznaczonych na prace budowlane.

Do zadań, jakie geodeci wykonują na tym etapie, zaliczyć możemy:

  • dokumentację do uzyskania WZiZT i pozwolenia na budowę,
  • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
  • pomoc w doborze lokalizacji, a nawet pośrednictwo w jej zakupie.

Na etapie budowy głównym, choć nie jedynym zadaniem geodetów jest wytyczenie obiektów zgodnie z planem oraz kontrola czy budowane obiekty są usytuowane zgodnie z planem zagospodarowania działki, projektem oraz pozwoleniem na budowę.

Końcowym etapem jest odbiór inwestycji, gdzie zadaniem geodety jest sporządzenie inwentaryzacji powykonawczej. Dzięki pomocy geodetów budowa obiektów przebiega szybciej, a ryzyko błędów znacznie maleje. Można powiedzieć, że geodeta wchodzi pierwszy na budowę i ostatni z niej schodzi.