Budowa każdego domu jednorodzinnego zaczyna się tak naprawdę od wykonania robót ziemnych. O tym, jak sprawnie zostaną przeprowadzone poszczególne prace, decyduje zarówno doświadczenie wykonawców, jak i wykorzystany ciężki sprzęt. Choć przynajmniej teoretycznie zadania tego można podjąć się samodzielnie, to zdecydowana większość inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Na jakie konkretnie wsparcie mogą liczyć?

Podstawowe roboty ziemne – co jest niezbędne?

Co do zasady prace ziemne rozpoczynają się od wyrównywania i niwelacji terenu. Wykonawcy skupiają się przede wszystkim na usunięciu z powierzchni działki naturalnych wzniesień oraz zagłębień. Ciężki sprzęt w postaci koparek oraz koparko-ładowarek pozwala dodatkowo zająć się kwestiami dotyczącymi likwidacji dzikiej roślinności oraz korzeni drzew. Po przygotowaniu terenu zgodnie z wyznacznikami projektowymi specjaliści przystępują do kolejnego istotnego etapu, czyli stworzenia wykopów technicznych.

Mowa tutaj oczywiście o wykopie, w którym zostanie umieszczony fundament budynku oraz o tych, w których poszczególni wykonawcy położą instalację elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną. Jeśli jednak dom zlokalizowany jest z dala od ogólnodostępnej sieci wodociągowej, to pracownicy firmy, która zajmuje się realizacją prac ziemnych, są także w stanie stworzyć wykop pod szambo betonowe lub syntetyczne. Na tak przygotowanej działce budowlanej kolejne etapy robót mogą przebiegać zarówno sprawnie, jak i bezpiecznie. Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Co obejmują dodatkowe prace ziemne?

Roboty ziemne obejmują również zakres usług dodatkowych, czyli takich, które mogą – aczkolwiek nie muszą zostać wykonane, ponieważ nie mają bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie domu jednorodzinnego pod kątem technicznym. O czym konkretnie mowa? Doskonały przykład stanowią tutaj m.in. coraz częściej stosowane zbiorniki przeciwpożarowe. W przypadku pojawienia się pożaru to właśnie z nich pobierana jest niezbędna do gaszenia woda. To rozwiązanie stosowane jest wtedy, kiedy przybywający na miejsce zdarzenia strażacy, nie mieliby możliwości podłączenia węży pod sieć hydrantową.

Na wielu działkach prywatnych spotkać można się również ze stawami rekreacyjnymi oraz z większymi lub mniejszymi oczkami wodnymi. I w tym przypadku można liczyć na pomoc ze strony fachowców od robót ziemnych. Aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane z troską o najmniejszy nawet detal, zlecenie warto powierzyć specjalistom z firmy Usługi Budowlane, której właścicielem jest Bogdan Sączawa. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście, jak i najlepsze na rynku usługowym warunki cenowe. Pracownicy każdorazowo gwarantują swoim klientom rzetelność oraz terminowość.