W szeroko rozumianym budownictwie wykorzystuje się rozmaite materiały. Jednymi z najważniejszych są kruszywa budowlane. Można spotkać rozmaite ich rodzaje, które klasyfikuje się między innymi ze względu na pochodzenie. Wówczas wyróżnia się kruszywa naturalne i sztuczne. Czym dokładnie są kruszywa oraz jakie jeszcze ich rodzaje wykorzystywane są w pracach budowlanych?
Czym są kruszywa budowlane?
Kruszywa to sypkie materiały wykorzystywane w pracach budowlanych, które charakteryzują się ziarnistą budową. Ich właściwości sprawiają, że materiały te powszechnie stosowane są do budowania rozmaitych obiektów i dróg. Poza tym znalazły one zastosowanie w ogrodach. Do najczęściej spotykanych kruszyw budowlanych zalicza się:
- piasek,
- żwir,
- grys,
- pospółkę,
- otoczaki.
Kruszywa budowlane najczęściej pochodzą z kopalni lub z recyklingu, gdzie poddaje się je mechanicznemu przetworzeniu, a także uszlachetnieniu. Ponowne wykorzystywanie kruszyw ma bardzo dobry wpływa na środowisko naturalne, ponieważ ogranicza wydobycie naturalnych surowców. Aby uzyskać kruszywa budowlane z recyklingu, najczęściej przerabia się gruz. Takie czynności ograniczają również ilości odpadów budowlanych.
Jaki występuje podział kruszyw budowlanych?
Kruszywa można klasyfikować rozmaicie, co zależne jest od kryterium wziętego pod uwagę. Jeżeli czynnikiem klasyfikującym kruszywa budowlane jest ich pochodzenie, wówczas wyróżnia się:
- kruszywa naturalne,
- kruszywa sztuczne.
Naturalne kruszywa, które znajdziemy w ofercie firmy Awida z Bystrzycy w województwie dolnośląskim, to materiały, których pochodzenie jest mineralne. Powstały one na skutek erozji skał. Możliwe jest także pozyskiwanie ich poprzez mechaniczne rozkruszanie litych skał. Kruszywa pochodzenia naturalnego poddaje się uszlachetnieniu, które polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń pylistych. Natomiast kruszywa sztuczne to materiały, które również mają pochodzenie mineralne, jednakże poddawane są recyklingowi i termicznej obróbce. W ten sposób powstają takie kruszywa jak np. keramzyt.
Kolejnym powszechnie stosowanym podziałem kruszyw jest uwzględnienie ich wielkości. Wtedy spotykamy:
- kruszywa drobne,
- kruszywa grube,
- kruszywa o uziarnieniu ciągłym,
- kruszywa „wypełniacze”,
- kruszywa naturalne.
Gdzie wykorzystuje się kruszywa budowlane?
Kruszywa największe zastosowanie mają w budownictwie. W tej branży wykorzystuje się je przede wszystkim jako elementu mieszanek betonowych. Kruszywa często stanowią nawet 70% objętości betonu. Oczywiście w zależności od prac budowlanych, wykorzystuje się rozmaite materiały. Jeśli tworzymy zwykły beton, to najczęściej stosuje się żwir, bazalt lub granit. Z kolei do stworzenia ciężkiej mieszanki lepsza okażą się baryt czy magnetyt. W pracach budowlanych bardzo często używa się piasku. To kruszywo umożliwia wykonanie między innymi zapraw murarskich, mas budowlanych czy nasypów.