Dach to element budynku, który ma za zadanie chronić przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak na przykład deszcz, wiatr lub obciążający konstrukcję śnieg. Powinien być wykonany z wyjątkowo solidnych i trwałych materiałów budowlanych. To właśnie ich rodzaj ma wpływ na to, jakie właściwości będzie miało pokrycie dachowe Twojego domu. Który rodzaj dachówki sprawdzi się najlepiej?

Jak dobrać pokrycie dachowe?

Wybór dachówki to nie kwestia wyłącznie estetyki, choć wiele osób kieruje się właśnie nią. Ostateczna decyzja powinna zależeć od takich aspektów jak kąt nachylenia dachu, nośność konstrukcji więźby oraz stopień skomplikowania kształtu. Duży wpływ mają także możliwości finansowe właścicieli. Żeby dokonać prawidłowego wyboru, warto poprosić o pomoc profesjonalnego dekarza, na przykład z firmy Global-Dach, której siedziba znajduje się w miejscowości Śrem. Specjaliści z branży dekarskiej są w stanie ocenić nie tylko wytrzymałość konstrukcji (przy słabszej nie można używać materiałów powodujących nadmierne obciążenie), ale też znają indywidualne parametry poszczególnych rodzajów pokrycia. Zbyt ciężkie może skutkować zawaleniem, natomiast za lekkie – zerwaniem podczas silniejszego wiatru. Należy zatem pamiętać, aby nigdy nie oszczędzać na budowie dachu, gdyż właśnie od niego zależy bezpieczeństwo domowników.

Popularne rodzaje dachówki

Najpopularniejszym pokryciem w przypadku domów jednorodzinnych jest dachówka. W dzisiejszych czasach wyróżniamy trzy najchętniej kupowane typy:

  •     Dachówka ceramiczna – powstaje z gliny i może przetrwać nawet ponad sto lat. Jej największe zalety to przede wszystkim efektywna wentylacja, skuteczne odprowadzanie wody, odporność na niskie i wysokie temperatury, a także niepalność. Ich wadą jest jedynie spora masa, dlatego nadaje się do pokrycia wyłącznie solidnych konstrukcji.
  •     Dachówka cementowa – do ich wytworzenia potrzeba piasku, cementu i wody. Jej parametry są podobne do dachówki ceramiczne i również może obciążać konstrukcję. Dachówka cementowa jest uznawana również za materiał doskonale wyciszający hałasy z zewnątrz.
  •     Blachodachówka – są to profilowane blachy z rdzeniem stalowym lub metalowym, powleczone kilkoma warstwami ochronnymi. Jest wyjątkowo lekka i tania, a jej trwałość zależy od rodzaju blachy. Niektóre modele mogą do złudzenia przypominać dachówki ceramiczne lub cementowe.

Jednym z często wybieranych pokryć jest również papa, choć w dzisiejszych czasach zdarza się już coraz rzadziej. Jej trwałość jest zdecydowanie słabsza od dachówki i blachodachówki, ale bardzo łatwo naprawić ewentualne pęknięcia lub rozwarstwienia. Papa to tania alternatywa, dlatego można ją wykorzystać do pokrywania dachów budynków gospodarczych, szopek lub garaży.