Rozwój technologii zapewnia rozwiązania, w których przypadku nie ma konieczności budowy komina. Osobom, którym zdecydują się na ogrzewanie z użyciem energii elektrycznej, czy też solarnej sprawia, że nie potrzebują systemu kominowy w projekcie. Natomiast osoby, które zdecydują się na standardowy sposób pozyskania energii cieplnej, muszą zadbać o obecność odpowiedniego kanału kominowego. Jakie są rodzaje kominów ze względu na ich konstrukcję?

Czym charakteryzuje się komin stalowy?

Jednym z rozwiązań są kominy stalowe. Mogą one być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Pierwszy to jednościenny wkład. Używany jest w przypadku obudowy wykonanej z pustaków keramzytobetonowych lub cegły – informuje specjalista reprezentujący firmę Pmsafe Piotr Parecki, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych. Konstrukcja komina dwuwarstwowego oparta jest natomiast na dwóch ścianach, zewnętrznej i wewnętrznej. Funkcję tej drugiej pełni izolacja termiczna. Na zewnątrz występuje płaszcz ochronny. Wykonany jest najczęściej ze stalowej blachy szlachetnej.

Inne rodzaje kominów:

  • Kominy murowane to tradycyjne rozwiązanie stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Charakteryzuje się on dużym ciężarem. W związku z tym najczęściej budowane są jako kominy wolnostojące. Ustawione są one za ścianą nośną, ale ściśle łączą się z jej powierzchnią.

  • Kominy betonowe powiadają jedną zasadniczą wadę - ich konstrukcja jest nietrwała przez materiały użyte do jej budowy. Ulega niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych. Beton w wyniku działania różnic temperatury szybko się kruszy i ulega uszkodzeniom mechanicznym.

  • Kominy ceramiczne zbudowane są z dwóch ścian. Wewnętrzną warstwą jest ceramika szamotowa lub kwasoodporna kamionka. Zewnętrzną powłoką jest lekki beton. W kanałach ceramicznych pomiędzy warstwami układa się wełnę.

Co to są systemy kominowe?

Na rynku znaleźć można również gotowe systemy kominowe. Są to zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne struktury do instalacji przewodów. Wymienia się zatem komin systemowy stalowy, systemowy spalinowy, systemy kominowe ceramiczne. Pierwsze to systemy jednościenne i dwuścienne. Systemy kominowe ceramiczne przeznaczone są do kominków, kotłów na paliwa stałe, olejowych, gazowych i uniwersalne. Elementy składowe tych rozwiązań to pustaki kominowe, rudy ceramiczne, akcesoria metalowe, otuliny i wiele innych. Jest to rozwiązanie praktyczne i polecane każdemu, kto zdecydował się na tę metodę ogrzewania domu.