Stylów ogrodowych jest wiele. Polacy chętnie tworzą ogrody skandynawskie, angielskie, prowansalskie, a nawet śródziemnomorskie i japońskie. Do łask wróciły również klimatyczne ogrody wiejskie. Zbliżające się trendy wskazują zaś na to, iż dużym zainteresowaniem będą cieszyły się również tereny zielone naturalistyczne. Czym wyróżniają się takie ogrody i jak z powodzeniem je stworzyć?

Czym jest ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny to ogród, który przypomina naturalne zbiorowiska roślinne. Układ drzew, drzewek, kwiatów, krzewów oraz małej architektury ogrodowej przygotowany jest zaś tak, by sprawiał wrażenie zaaranżowanego przez naturę. Ogród naturalistyczny może zatem przypominać łąkę leśną, sam las, łąkę polną, wrzosowisko czy też może nawiązywać do flory typowo nadmorskiej. Działki z dużym spadkiem poziomu można zaś zaaranżować skalniakami, które porośnięte będą roślinnością górską. Ciekawym pomysłem może być również ogród naturalistyczny łączący posesję z sadem czy winnicą.

Kiedy warto stworzyć ogród naturalistyczny?

Architekci krajobrazu, a także firmy ogrodnicze rekomendują, by ogrody naturalistyczne tworzyć na dużych działkach, których otoczenie jest słabo zurbanizowane. Taki styl ogrodowy świetnie sprawdza się zatem dla posesji położonych przy lasach oraz łąkach. Znacznie łatwiej zatem zaaranżować działkę w stylu naturalistyczny wtedy, kiedy nie sąsiaduje ona z innymi domostwami oraz trasami szybkiego ruchu. Nie oznacza to jednak tego, że zespół doświadczonych architektów krajobrazu nie jest w stanie stworzyć np. ogrodu leśnego na mniejszym terenie w środku miasta.

Złote zasady przy tworzeniu ogrodu naturalistycznego

Ogrody naturalistyczne powinny być tworzone w idei „kopiowania natury”. W przygotowywanych aranżacjach powinno się nawiązywać do otaczającego krajobrazu tak, by ogród wtopił się w otoczenie poza działką. Istotne jest też tworzenie kompozycji asymetrycznych, bez wyraźnych granic oraz bez formalnych kształtów. Architekci krajobrazu tworzący ogrody naturalistyczne unikają geometryzacji i opierają swoje projekty o kontrolowany chaos. Bazują oni również na neutralnej kolorystyce oraz naturalnych materiałach. Dotyczy to również małej architektury ogrodowej. Prócz tego przy tworzeniu ogrodów naturalistycznych warto wykorzystywać nasadzenia piętrowe. Co zaś z gatunkami roślin?

W ogrodach naturalistycznych można spotkać zarówno drzewa iglaste i liściaste, jak i różnego rodzaju krzewy. Nie brak również w nich mchu, traw dekoracyjnych, wrzosów czy też paproci. W zależności o rodzaju ogrodu wykorzystać można m.in. brzozy, buki, dęby, graby, wierzbę, sosnę pospolitą, jodłę, daglezję, różne byliny, wrzośce, zawilce, przylaszczki, lawendę, derenie, głogi, kaliny, kosodrzewinę, dziką różę. Pamiętać również warto o tym, że chwasty w ogrodach naturalistycznych są sprzymierzeńcami ich właścicielami. Pokrzywy tylko dodadzą ogrodowi uroku.

Jak stworzyć ogród naturalistyczny?

Tworzenie ogrodu naturalistycznego to niełatwe zadanie. Najlepiej powierzać je architektom krajobrazu z firmy ogrodniczej Jaskier. Specjaliści o szerokiej wiedzy botanicznej nie tylko zaprojektują nasadzenia, ale także systemy nawadniające czy elementy małej architektury ogrodowej. Pomogą oni również w zakupie odpowiednich gatunków roślin, rekomendując kwiaty, drzewa i krzewy w naturalnych formach. 

Firma Jaskier istnieje na rynku od 2007 roku i działa w branży projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów. Dzięki ich doświadczeniu mają Państwo gwarancję, że perfekcyjnie wykonają powierzone im zadania. Obszar działania firmy obejmuje województwo pomorskie, a siedziba naszej firmy mieści się w Gdyni. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Jaskier. Pracownicy zostają do Państwa dyspozycji.