Kwestie związane z uznaniem dziecka oraz zaprzeczeniem ojcostwa są niezwykle istotne dla wielu rodzin, gdyż wpływają na życie zarówno rodziców, jak i dzieci. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, takiego jak Katarzyna Narolska–Żuchowicz. Dzięki temu można poznać przepisy i dowiedzieć się, jak dalej postępować.

Jak przebiega proces uznania dziecka?

Uznanie dziecka to proces prawny, w wyniku którego osoba przyznaje się do bycia biologicznym rodzicem dziecka. W Polsce uznanie dziecka może nastąpić na kilka sposobów, a każdy z nich wiąże się z określonymi wymogami formalnymi. Pierwszym z nich jest uznanie dziecka przed urzędnikiem stanu cywilnego. Może ono nastąpić przed narodzinami dziecka lub po jego urodzeniu. W przypadku uznanie dziecka przed jego narodzinami, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza potwierdzającego ciążę matki.

Uznanie dziecka przez ojca może odbyć się również w trakcie rejestracji urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego. W obu przypadkach konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia w obecności urzędnika. Kolejnym sposobem uznania dziecka jest złożenie oświadczenia przed sądem. W takiej sytuacji, ojciec może uznać dziecko podczas trwania postępowania sądowego, na przykład w sprawie rozwodowej lub separacji. Sąd może również wydać orzeczenie o uznaniu dziecka na podstawie zgody matki oraz ojca, jeśli obie strony wyrażą taką wolę.

Co trzeba zrobić w celu zaprzeczenia ojcostwa?

Aby zaprzeczyć ojcostwu, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego w sądzie rodzinnym. W postępowaniu tym, strona wnioskująca o zaprzeczenie ojcostwa musi przedstawić dowody, które obalają domniemanie ojcostwa lub potwierdzają, że wcześniejsze uznanie dziecka było błędne. W wielu przypadkach sąd może zarządzić przeprowadzenie badań genetycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa między dzieckiem a mężczyzną.

Wsparcie w tego typu sprawach oferuje kancelaria rady prawnego Katarzyny Narolskiej–Żuchowicz. Decyzja o wszczęciu takiego postępowania powinna być dobrze przemyślana i oparta na rzetelnych informacjach. Najczęściej zaprzecza się ojcostwu w sytuacjach, gdy kobieta ma wątpliwości co do tego, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Innym powodem może być próba uniknięcia alimentów lub też sytuacja, gdy mężczyzna nie chce przyjąć odpowiedzialności za dziecko.