Aranżacja przestrzeni łazienki nie jest sprawą łatwą. Rynek urządzeń sanitarnych i materiałów wykończeniowych oferuje nam bogaty wybór, co prowadzi niekiedy do kłopotów z wyborem najlepszych dla nas rozwiązań. W przypadku kabiny prysznicowej możemy zdecydować się na gotowy model o określonych wymiarach lub zlecić jej wykonanie firmie zajmującej się usługami szklarskimi. Poniżej przybliżamy, w jakich sytuacjach sprawdzi się ta druga opcja.

Zalety i wady kabiny na wymiar

Gotowe kabiny cieszą się popularnością ze względu na łatwą dostępność i szeroki wybór produktów. Niestety ich standardowe wymiary sprawiają, że nie zawsze będziemy mogli je wykorzystać w domu i mieszkaniu, na przykład ze względu na rozkład łazienki czy nasze indywidualne potrzeby. Nie sprawdzą się też, jeśli mamy oryginalny pomysł na aranżację tego pomieszczenia – nawet bogata oferta producentów może nie mieć dokładnie tego, czego szukamy. Rozwiązaniem problemu jest zamówienie kabiny prysznicowej na wymiar. Jej główne atuty obejmują:

  • precyzyjne dopasowanie do wnętrza łazienki;
  • możliwość tworzenia konstrukcji o niestandardowych wymiarach;
  • możliwość użycia tych samych materiałów, co w innych elementach pomieszczenia.

Musimy jednak mieć też świadomość, że taka inwestycja oznaczać będzie większe koszty realizacji oraz montażu w porównaniu z gotowymi modelami. Dłużej czekamy też na wykonanie kabiny prysznicowej.

Jak wyjaśnia Centrum Obróbki Szkła z województwa małopolskiego, wykorzystywane w tym celu szkło poddawane jest hartowaniu, co zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną. Zyskuje na tym również nasze bezpieczeństwo, ponieważ jeśli dojdzie do pęknięcia, tafla nie rozpada się na setki odłamków. Proces ten przechodzi także antisol, czyli szkło barwione. Piaskowanie, grawerowanie wzorów czy malowanie elementów zgodnie z indywidualnym projektem – przygotowanym przez nas lub firmę szklarską – pozwoli natomiast znacząco podnieść walory estetyczne łazienki.

Zastosowanie kabiny na wymiar

Najczęściej na zamówienie kabiny prysznicowej decydujemy się, gdy pomieszczenie, w którym ma się znaleźć, jest ciasne, albo przeciwnie – bardzo przestronne. W obu przypadkach standardowe modele mogą się nie sprawdzać, ponieważ będą za duże w stosunku do wolnego miejsca lub za małe. Należy pamiętać bowiem, że zbyt wiele pustej przestrzeni nie będzie wyglądać korzystnie. Trudniej wówczas o właściwe ogrzanie wnętrza. Szklana kabina według indywidualnego projektu to też dobre rozwiązanie, gdy chcemy, aby nasz prysznic był wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak hydromasaż czy bicze wodne.

Niestandardowa wielkość oraz możliwość dostosowania elementów komory sprawiają, że kabina prysznicowa na wymiar będzie mogła być bez problemu używana przez osobę starszą. W takim przypadku warto zadbać o dodatkowe uchwyty na ścianach, siedzisko pod prysznic, a także antypoślizgową powłokę na podłodze czy w brodziku. Podobnie w kwestii osób z niepełnosprawnościami, jednak tu parametry takiej kabiny regulują już przepisy prawa budowlanego zarówno w obiektach użytku publicznego, jak i prywatnych mieszkaniach.