Nawet bardzo stare budynki można dostosować do obowiązujących wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Należy wtedy sporządzić odpowiednią ekspertyzę przeciwpożarową. Pozwala ona na spełnienie wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej wtedy, gdy obiektów nie można wprost dostosować do aktualnych przepisów. Zwyczajowo Ekspertyzy i Wystąpienia wykonuje rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Kiedy wymagane jest sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej?

Ekspertyza stanu ochrony przeciwpożarowej konieczna jest, gdy zmianie ulega sposób użytkowania budynku, a warunki techniczne w nim występujące są niemożliwe do spełnienia. Kolejnym przypadkiem do sporządzenia ekspertyzy przeciwpożarowej są warunki niebezpieczne lub zagrażające zdrowiu i życiu mieszkańców lub brak wyznaczonej drogi przeciwpożarowej.

Prawidłowo wykonana ekspertyza przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców budynków i osób w nich przebywających. Poprzez dobranie odpowiednich rozwiązań techniczno-budowlanych w zakresie realizacji inwestycji prowadzi do zmniejszenia środków finansowych inwestora lub właściciela nieruchomości.

Jaki jest cel ekspertyzy przeciwpożarowej?

Głównym celem ekspertyzy przeciwpożarowej jest dokonanie analizy warunków ochrony przeciwpożarowej budynku i wskazanie sposobów spełnienia wymagań bezpieczeństwa pożarowego. Opracowanie obejmuje elementy istotne dla ochrony przeciwpożarowej, takie jak warunki ewakuacji, warunki techniczno-budowlane budynku oraz warunki instalacyjne, które wpływają na bezpieczeństwo.

Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń pożarowych sporządza ekspertyzy, które można zastosować odnośnie do wyposażenia obiektu w niektóre urządzenia przeciwpożarowe czy wykonania dróg pożarowych i zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru, wyjaśnia Zespół Rzeczoznawców do Spraw Zabezpieczeń Przeciwpożarowych Protect.

Jakie warunki techniczne uznaje się za zagrażające życiu ludzi?

Użytkowany budynek uznaje się za zagrażający życiu ludzi, jeśli szerokość przejścia, wyjścia lub dojścia ewakuacyjnego jest mniejsza o ponad jedną trzecią do wielkości określonej w przepisach techniczno-budowlanych, a także, gdy sufit lub sufit podwieszany jest wykonany z materiału łatwopalnego lub kapiącego pod wpływem ognia. Wtedy na właścicielu lub zarządcy budynku spoczywa obowiązek zastosowania rozwiązań, które zapewnią spełnienie wymagań bezpieczeństwa pożarowego w sposób określony w przepisach. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy obiekt wymaga wykonania ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, warto zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.