Wiele domów do dziś jest krytych papą - ma ona bowiem swoich zwolenników, którzy zamiast budować dach od początku, wolą wymienić po prostu starą papę na nową. Taki proces jest jednak niełatwy i wymaga spełnienia kilku ważnych kryteriów, aby dach był mocny przez kolejne lata, oraz żeby uniknąć zbędnych kosztów. Papę można zakupić w Przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowo-usługowym Jolanta Orlikowska.

Czym jest papa dachowa?

Papa jest materiałem pokryciowym, składającym się z trzech warstw. Najważniejsza jest jednak nośna, która zazwyczaj zbudowana jest z włókniny poliestrowej lub tektury. Chroni ona materiał przed nagrzaniem, uszkodzeniami oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze są papy termozgrzewalne. Papę możemy kojarzyć ze starymi, nieestetycznymi domami o płaskich dachach, jednak jest to duży błąd. Nowoczesne materiały bitumiczne są nie tylko bardzo trwałe, ale również bardzo dobrze się prezentują. Na przykład gonty bitumiczne są wykonywane w taki sposób, aby do złudzenia przypominały dachówki.

Kiedy należy, a kiedy nie, kłaść nową papę na dach?

Starsze domy, szczególnie te z lat 60 i 70 oraz starsze, przede wszystkim były kryte papą. To właśnie przy nich najczęściej możemy się spotkać z tego typu materiałem. Z czasem jednak on się zużywa - na dachach płaskich pojawiają się pęcherze, na skośnych natomiast zauważamy pęknięcia oraz przecieki. Są to sygnały świadczące o zbliżającej się konieczności wymiany papy. Jednak głównym czynnikiem decydującym o konieczności wymiany, jest oczywiście skala uszkodzeń. Jeśli zauważymy jedynie kilka pęcherzy – na dachu płaskim - to nie ma sensu wymieniać całej papy, a wystarczy jedynie pozbyć się tych konkretnych uszkodzeń na wcześniejszym pokryciu. Kiedy jednak okazuje się, że kondycja starej papy nie pozwala na żadną interwencję, wtedy wskazana jest oczywiście wymiana papy.

Kondycję papy można ocenić po konkretnych czynnikach. Jej wymiana będzie z pewnością konieczna, jeśli znajduje się na niej kilkadziesiąt pęcherzy, powierzchnię pokrywa cała warstwa spękań lub w pęknięciach pojawią się rośliny. Ocenę uszkodzeń można powierzyć specjalistom, którzy są w stanie prawidłowo ocenić stan pokrycia dachowego oraz należycie je wymienić. Trzeba pamiętać jednak, że przy całkowitej renowacji dachu nie zrywa się pokrycia starej papy. Jest to nie tylko trudne w utylizacji, ale też stanowi świetne podłoże pod nowy materiał.

Bezpieczny dach nad głową

PPHU Jolanta Orlikowska specjalizuje się w dystrybucji wysokiej jakości sprzętu dachowego. Firma podejmuje współpracę zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmami. Wśród asortymentu znajdują się między innymi dachówki bitumiczne, ceramiczne, betonowe, blachy dachówkowe trapezowe, gonty oraz papy termozgrzewalne. Dodatkowo PPHU Jolanta Orlikowska oferuje rynny PCV i stalowe, okna dachowe, folie dachowe, a także akcesoria wentylacyjne, klimatyzacyjne i produkty do ochrony przeciwśniegowej.