W naszym codziennym życiu wykorzystujemy energię elektryczną do bardzo wielu celów. W naszych domach dzięki niej mamy światło i ciepło, ale wykorzystywana jest też w komunikacji, sektorze publicznym, centrach handlowych, służbie zdrowia, oraz w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Straty wywołane nagłym brakiem dostaw energii elektrycznej mogą być ogromne.

Jak poradzić sobie, gdy zabraknie prądu?

Energia elektryczna powstaje w elektrowniach i rozprowadzana jest poprzez sieć dystrybucyjną. W sytuacji kiedy nastąpi awaria tej sieci, u odbiorców mogą wystąpić braki prądu, dlatego przedsiębiorstwa, które nie mogą sobie pozwolić na takie niespodziewane przerwy wykorzystują agregaty prądotwórcze. Urządzenia te, bądź zespół urządzeń tworzących jednostkę prądotwórczą, jest w stanie dostarczyć niezbędne ilości energii elektrycznej w stosunkowo krótkim czasie.

Agregaty prądotwórcze wykorzystuje się także w miejscach, gdzie niezbędna jest energia elektryczna, ale nie ma doprowadzonej sieci elektrycznej. Cieszą się one szczególnie dużym zainteresowaniem firm budowlanych, gdyż w początkowej fazie budowy mogą wystąpić opóźnienia w doprowadzeniu prądu z sieci na potrzeby budowy, choćby z przyczyn administracyjnych, a wiele maszyn i urządzeń budowlanych działa na prąd. W takiej sytuacji agregat prądotwórczy bardzo się przyda. Agregaty prądotwórcze przydają się też w miejscach, które są oddalone od sieci, jak na przykład tereny leśne.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które spalając paliwo w silniku spalinowym, wytwarza energię elektryczną. Zwykle jest to silnik wysokoprężny, który wytwarza ciepło, to z kolei powoduje wzrost ciśnienia, a ciśnienie wprawia w ruch tłoki. Wygenerowana w ten sposób energia kinetyczna przekładana jest na ruch obrotowy napędzający wał. Energia mechaniczna poprzez sprzęgło przenosi się do prądnicy, a tam, wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej – powstaje prąd.

Agregaty prądotwórcze składają się z silnika i prądnicy. Elementami, które umożliwiają pracę tych dwóch podstawowych komponentów są: panel sterowania, wyłącznik główny, gniazda do podłączenia, a także chłodnica oraz zbiornik paliwa. Ponieważ na rynku jest wiele typów agregatów prądotwórczych ekspert z Pol Mini Energo zajmującej się sprzedażą, serwisem i naprawą agregatów prądotwórczych zaleca, by przy wyborze agregatu zwracać szczególną uwagę na moc urządzenia. Jest ona najbardziej istotna dla uzyskania wydajnej i ekonomicznej pracy.