Usługi oferowane przez geodetów są jednym z kluczowych elementów każdej inwestycji budowlanej. Bez ich pracy przede wszystkim nie moglibyśmy rozpocząć budowy, jak również uzyskać niezbędnych zezwoleń czy odbioru budowlanego. Usługi geodezyjne dotyczą również tworzenia pewnych rodzajów map, których charakterystykę przybliżamy w naszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z nim oraz sprawdzenia, jakie są rodzaje map geodezyjnych.

Mapa do celów prawnych

Pierwszy rodzaj map, jakie są tworzone przez wyspecjalizowanych geodetów, to tak zwane mapy do celów prawnych. Do ich stworzenia będzie nam niezbędna mapa zasadnicza lub też mapa katastralna. Jeżeli chodzi o treść mapy do celów prawnych, to powinna ona zawierać przede wszystkim dane dotyczące ewidencji gruntów oraz nieruchomości, granice nieruchomości, a także dane z ksiąg wieczystych. Mapa do celów prawnych jest wykorzystywana między innymi przy sprawach związanych z zasiedzeniem nieruchomości oraz zakładaniem księgi wieczystej. Oprócz tego stanowi ona niezbędny aspekt przy sprawach spadkowych, sądowym zniesieniu współwłasności, a także przy sprzedaży bądź przekazywaniu danej nieruchomości.

Mapa do celów projektowych

Jednym z najważniejszych opracowań kartograficznych, jakie tworzą między innymi specjaliści z firmy Azymut mającej swoją siedzibę w Kozienicach, są mapy do celów projektowych. Mapy tego typu, podobnie jak wyżej wymienione przez nas mapy do celów prawnych, są tworzone na bazie mapy zasadniczej. Treść, którą zawiera mapa do celów projektowych, dotyczy wszystkich przedsięwzięć budowlanych i powinny być w niej zawarte między innymi informacje dotyczące własności działek oraz nieruchomości. Muszą tam być również wyznaczone linie rozgraniczające poszczególne elementy terenu, a także dokładne punkty umiejscowienia wysokiej zieleni i pomników przyrody oraz pozostałych elementów określonych przez projektanta. Do tego należy dodać również podziemną infrastrukturę liniową oraz punktową.

Mapa inwentaryzacyjna

Geodeta na placu budowy jest odpowiedzialny również za wykonanie tak zwanej inwentaryzacji powykonawczej. Jeden z jej elementów stanowi stworzenie mapy inwentaryzacyjnej, czyli opracowania tworzonego już po przeprowadzeniu wszystkich prac związanych z powstaniem nowego budynku. Na tego typu mapie umieszcza się przede wszystkim informacje dotyczące nowo powstałego budynku oraz elementów otaczających go, czyli wszelkich instalacji podziemnych (gazowej, elektrycznej, wod-kan.), dróg oraz sieci uzbrojenia. Mapa ta jest też niezbędna przy ubieganiu się o odbiór budowlany, a także do przeprowadzania ewidencji gruntów oraz oczywiście aktualizacji mapy zasadniczej.