Sprzęt budowlany to nie tylko maszyny ciężkie, ale także większe i mniejsze urządzenia. Zalicza się do nich zarówno betoniarki, miksokrety czy agregaty prądotwórcze, jak i elektronarzędzia pneumatyczne. Wymienione przykłady sprzętów budowlanych są jednak bardzo drogie i nie każdego na nie stać. Alternatywą do zakupu jest zatem usługa wypożyczenia sprzętu budowlanego, która jest coraz popularniejsza wśród klientów indywidualnych i biznesowych. Kiedy zatem warto postawić na współpracę z wypożyczalnią?

Wypożyczanie sprzętu przez osoby indywidualne

Sprzęt budowlany z chęcią wypożyczany jest przez klientów indywidualnych, którzy na własną rękę remontują mieszkania i wykańczają domy. W Polsce tzw. metoda gospodarcza jest bowiem bardzo popularna, ale nie można realizować jej idei bez profesjonalnego sprzętu. Nic zatem dziwnego, iż na rynku działają i świetnie rozwijają się wypożyczalnie sprzętów i narzędzi budowlanych, których urządzenia pomagają w wylewce podłóg, gipsowaniu ścian, montażu płyt kartonowo gipsowych, w układaniu paneli czy też glazury.

Jakie opcje wynajmu oferują zaś najlepsze wypożyczalnie? W większości przypadków naliczają one opłatę za czas, w którym dany sprzęt zostanie przekazany do użytku klientowi. Istotne jest także uiszczenie kaucji zwrotnej. Niekiedy do kosztów wynajmu dolicza się także opłatę za wyczyszczenie sprzętu dla kolejnego klienta, jeśli poprzedni chce zwrócić sprzęt bezpośrednio po zakończonych pracach. W przypadku dłużej współpracy można zaś liczyć na liczne rabaty. Z tego słynie firma Budserwis z Krakowa, której sprzęt budowlany i elektronarzędzia z chęcią wypożyczają też liczne podmioty gospodarcze.

Krakowska firma Budserwis, prowadząca wynajem maszyn budowlanych istnieje na rynku od 2009 roku. Dysponuje bogatym asortymentem sprzętu budowlanego i spawalniczego. W ofercie znajdują się m.in. piły spalinowe, betoniarki, nagrzewnice, podnośniki hydrauliczne, frezarki do betonu i asfaltu oraz elektronarzędzia - bruzdownice, opalarki, frezarki do drewna, dalmierze.

Wypożyczanie sprzętu przez firmy

Również firmy budowlane, tartaki, pracownie instalatorskie, hydraulicy, ekipy remontowe, montażyści klimatyzacji, zakłady obróbki metali, producenci mebli czy różne ośrodki przemysłowe z chęcią wypożyczają większy sprzęt budowlany oraz elektronarzędzia. Duże przedsiębiorstwa głównie decydują się na taki krok w przypadku złożonych inwestycji, które wymagają wyposażenia placu budowy w dużą ilość profesjonalnego, energooszczędnego i wydajnego sprzętu. Pozwala to na zwiększenie szybkości prac, co jest szczególnie ważne przy pojawiających się opóźnieniach.

Mniejsze przedsiębiorstwa remontowe czy budowlane upatrują zaś we współpracy z wypożyczalniami oszczędności i wyższej rynkowej konkurencyjności. Dzięki możliwości wypożyczenia sprzętu, na które je nie stać, mogą one walczyć o rentowne zlecenia z większymi przedsiębiorstwami. Klient, który przyniesie zaś olbrzymi zysk, to prosta droga ku rozwojowi i możliwości zakupu własnego sprzętu budowlanego i elektronarzędzi.

Jakie sprzęty budowlane oferują wypożyczalnie?

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego najczęściej wyposażone są w urządzenia znanych marek. Liczyć można zatem na maszyny i elektronarzędzia energooszczędne, wielofunkcyjne, uproszczające pracę oraz te bezawaryjne. Wypożyczalnie stawiają również na sprzęty nowych generacji, które korzystają z najwyższych osiągnięć technologicznych.

Oferty przewidują zatem wynajem elektronarzędzi zwykłych, elektronarzędzi pneumatycznych oraz maszyn wykorzystywanych w tartakach i na placach budów: zaciskarki REM, zgrzewarki do rur, giętarki hydrauliczne, frezy do naprawy kranów, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice, betoniarki, szlifierki, zagęszczarki, osuszacze przemysłowe, podnośniki warsztatowe, młoty udarowo-obrotowe.

Przed ich wynajmem należy zawsze sporządzać protokół zdawczo-odbiorczy określający stan techniczny urządzeń. Nie można zapomnieć też o wglądzie do wcześniejszej dokumentacji serwisowej. Jest to ważne zabezpieczenie na wypadek awarii, która nie nastąpiła z winy klienta.