Zamiast zapytać o to, jakiego pokrycia dachowego potrzebujesz, dekarz najpierw wypytał cię o wszystko, co niepotrzebne? Łącznie z pogodą? A na koniec zamknął Ci usta, mówiąc, że jak już się zastanowisz, który odcień czerwonego ci odpowiada, może położyć blachodachówkę w kilka dni? Rozmawiałeś z fachowcem. Rodzajów pokryć dachowych jest mnóstwo, ale ich wybór jest tylko konsekwencją wielu wcześniejszych decyzji.

Profesjonalny dekarz dobrze o tym wie. Dlatego, aby wiedzieć jaki dach będzie układał, potrzebuje kilku pozornie niepowiązanych informacji. Nie będzie go interesowało jak dom ostatecznie ma wyglądać albo jaki masz gust. Dowiedział się do ciebie, że potrzebujesz lekkiego pokrycia dachowego, na dodatek koniecznie czerwonego. A to oznacza blachodachówkę.

Lekkie pokrycia dachowe są koniecznością, jeśli:

  • dach będzie miał niskie nachylenie - niskie nachylenie to każde poniżej 20 stopni. Można się po nim spodziewać, że w naszej szerokości geograficznej będzie go dociążać woda oraz w chłodniejszych miesiącach śnieg. Ciężkie dachówki ceramiczne lub ich lżejsze wersje, nawet jeśli można je położyć na dachu o niskim nachyleniu, nie są idealnie szczelne. Druga sprawa, budynek łatwiej zniesie dodatkowe obciążenie w postaci śniegu lub wody, jeśli samo pokrycie dachowe nie będzie pod tym względem wymagające.       

  • konstrukcja więźby dachowej ma składać się z niewielkiej ilości wąskich krokwi - oznacza to, że budynek konstrukcyjnie jest obliczony na niewielkie obciążenie. Lekkie pokrycia dachowe nie są też bardzo wymagające pod względem montażowym. Układa się je na łatach I kontrłatach, a nie koniecznie bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych więźby dachowej.

  • chcemy zaoszczędzić - materiał używany do lekkich pokryć dachowych jest tańszy w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni dachu. Mniej też zapłacimy za jego montaż. Dekarz, układając lekkie pokrycie dachowe układa arkusze blachodachówki, czyli gotowe moduły, a nie tworzy powierzchni dachu z kilkudziesięciocentymetrowych klocków, jak dzieje się w przypadku dachówek ceramicznych I betonowych.

Rodzaje lekkich pokryć dachowych

Zazwyczaj w budynkach mieszkalnych jako lekkie pokrycie wykorzystywana jest właśnie blachodachówka. Dekarze zazwyczaj są w stanie zaproponować położenie lekkiego pokrycia dachowego z płyt i gontów bitumicznych oraz gontów drewnianych. Rzadko to robią, ponieważ blachodachówka zapewnia największą różnorodność co do kolorystyki i kształtu. W sytuacji, kiedy dach ma wieńczyć budynek na terenie, gdzie istnieją obwarowania administracyjne najbezpieczniej wybierać właśnie pokrycie blachodachówką.

Firma Drewnolit z bogatym doświadczeniem na rynku, oferuje szeroki zakres usług związanych z dachami i pokryciami dachowymi. Ich ekspertyza obejmuje projektowanie, budowę i naprawę różnego rodzaju dachów. Drewnolit jest szczególnie znany z doskonałego wykonania dachów w oparciu o solidne więźby dachowe oraz wyjątkową umiejętność doboru i montażu różnorodnych pokryć dachowych. Oferta firmy zawiera zarówno tradycyjne dachówki, które nadają charakterystyczny wygląd budynkom, jak i nowoczesne blachodachówki, które łączą estetykę z trwałością.