Badania geotechniczne mają za zadanie określenie warstw podłoża i rodzaju gruntu, a także poziomu wód gruntowych na badanym obszarze. Wykonują je firmy geologiczne i często są one niezbędne do stworzenia projektu budowlanego – podstawowego dokumentu, który wymagany jest do uzyskania pozwolenia na budowę domu lub innego obiektu budowlanego. Sprawdź, na czym polegają badania geodezyjne i jakie informacji dostarczają, a także kiedy trzeba je wykonać.

Na czym polegają badania geotechniczne?

Badania geotechniczne wykonuje się w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża pod inwestycję budowlaną. Dostarczają one informacji, niezbędnych do prawidłowego zaprojektowania fundamentów budynku oraz odpowiedniego doboru izolacji fundamentów. Warunki gruntowe mają ogromne znaczenie również w sytuacji, gdy planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków lub odprowadzanie wód opadowych z dachu budynku do gruntu. Zlecenie specjalistom takim jak Zakład Robót Geologiczno-Inżynieryjnych Geotest wykonania badań geotechnicznych pozwala uniknąć wielu częstych problemów, które mogłyby pojawić się już na etapie użytkowania budynku – na przykład zapadania się fundamentów.

Badania geotechniczne polegają na wykonywaniu specjalnych odwiertów. Aby wyniki tego badania jak najlepiej oddały warunki gruntowe, warto przed wykonaniem odwiertów określ usytuowanie i zarys planowanego budynku – szczególnie w przypadku planowanej budowy budynków z podpiwniczeniem.

Samo badanie trwa zazwyczaj do dwóch godzin, jednak na jego wyniki przedstawione w formie dokumentacji geodezyjnej czeka się około dwóch tygodni – weź to pod uwagę, planując budowę domu. Od firmy, której zlecić wykonanie badań otrzymasz trzy egzemplarze dokumentów, a także wersję elektroniczną. W dokumentacji badań geotechnicznych znajduje się część graficzna i opisowa, a w nich:

  • przekrój warstwowy gruntu;

  • dokładna lokalizacja odwiertów;

  • analiza gruntu i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę, projektując fundamenty.

Znajdziesz tam także informacje o głębokości występowania wód gruntowych oraz informacje o nośności i wzajemnym położeniu względem siebie gruntów.

Kiedy wykonuje się badania geotechniczne gruntu?

Badania gruntu warto wykonać, zanim zdecydujesz się na zakup działki, ponieważ od wyników tych badań zależy sposób posadowienia domu, a w skrajnych przypadkach może się nawet okazać, że budowa w tym miejscu nie jest możliwa. Obowiązujące aktualnie przepisy dzielą obiekty budowlane na trzy kategorie. Geotechniczne warunki posadowienia dla 1. kategorii geotechnicznej prezentuje się w formie opinii geotechnicznej, natomiast dla budynków 2. i 3. kategorii geotechnicznej w formie dokumentacji badań podłoża gruntowego i projektu geotechnicznego. Do kategorii pierwszej zalicza się większość domów jednorodzinnych – w przypadku ich budowy prawo nakłada na inwestorów obowiązek wykonania badania z zakresu gruntu i wód gruntowych przed rozpoczęciem budowy. Do kategorii drugiej zalicza się obiekty, których realizacja przebiega w prostych i złożonych warunkach gruntowych, czyli posiadających:

  • filary mostowe i nabrzeża,

  • kotwy gruntowe,

  • głębokie i wysokie nasypy,

  • ściany i konstrukcje oporowe utrzymujące grunt lub wodę,

  • głębokie fundamenty.

Przed rozpoczęciem budowy tych obiektów konieczne jest przeprowadzenie ilościowej i jakościowej oceny oraz analizy gruntu. Trzecia kategoria geotechniczna obejmuje duże obiekty posadowione w niekorzystnych warunkach gruntowych – w tym wypadku konieczne jest sporządzenie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Niezależnie od tego czy wykonanie badań geotechnicznych w Twoim przypadku jest konieczne, warto je wykonać, ponieważ dostarczone przez specjalistów informacje pozwolą firmie projektującej budynek oraz wykonawcom właściwie zaprojektować i postawić fundamenty.