Regularne czyszczenie komina jest bardzo ważne i niedopilnowanie terminów może być niebezpieczne. Niestety, wiele osób w Polsce robi to zbyt rzadko – tym samym narażając życie i zdrowie swoje oraz pozostałych domowników. Bez względu na to, czy czyści się samodzielnie, czy zleca kominiarzowi, należy robić to kilka razy w roku. Dlaczego trzeba regularnie czyścić komin i jak często to robić?

Jak często czyścić komin?

Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych jest zależna od typu instalacji. W każdym domu raz w roku komin powinien być sprawdzony przez specjalistę. W razie jakichkolwiek usterek zleci on ich naprawienie. Używane przewody spalinowe i dymowe trzeba czyścić regularnie:

  • Dymowe – cztery razy w roku.
  • Spalinowe – dwa razy w roku.

Należy pamiętać, że jest to minimalna częstotliwość. Zdarza się, że komin ulega zanieczyszczeniu zdecydowanie szybciej. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy instalacja została wykonana prawidłowo oraz skontrolować jakość spalanego w piecu paliwa. Najwięcej zanieczyszczeń osadza się w przypadku kotłów spalających paliwa stałe – węgiel oraz drewno.

Samodzielnie czy z pomocą kominiarza?

Wiele osób decyduje się na samodzielne czyszczenie komina, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt. Nieumiejętne czyszczenie przewodów kominowych może być nie tylko nieskuteczne, ale także doprowadzić do ich zniszczenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy odpowiednio wykwalifikowanej osoby, na przykład Roberta Koźbiała, który na co dzień świadczy kompleksowe usługi kominiarskie i cieszy się pozytywną opinią wśród swoich klientów.

Zanieczyszczone przewody – zagrożenia!

Zbyt rzadkie czyszczenie komina jest niebezpieczne dla domowników. Wśród największych zagrożeń należy wymienić:

  • Cofanie się dymu do wnętrza domu – zatkanie się światła przewodów może sprawić, że dym będzie się cofał. Jak powszechnie wiadomo, dym to nie tylko nieprzyjemny zapach spalenizny, ale przede wszystkim wiele szkodliwych gazów. Jednym z najniebezpieczniejszych jest czad, który nie ma zapachu i już w kilka minut może doprowadzić do niedotlenienia, a w wielu przypadkach nawet śmierci.
  • Pożar budynku – to właśnie zapalenie się smoły zalegającej w kominie (jest ona bardzo łatwopalna) jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów domów jednorodzinnych.

W przewodach kominowych występują dwa typy zanieczyszczeń. Wcześniej wspomniana smoła jest bardziej niebezpieczna niż sucha sadza. To właśnie usunięcie zalegającej smoły jest najtrudniejszym zadaniem i często bez profesjonalisty będzie to niemożliwe i przy samodzielnym czyszczeniu zostanie usunięta tylko sadza.