Koparka i koparko-ładowarka przydaje się przede wszystkim na początku budowy domu. Przy ich pomocy można szybko i łatwo wyrównać teren oraz wykopać fundamenty. Wykonując te czynności ręcznie, tracimy niepotrzebnie czas. Koszt wynajmu nie jest wysoki, dlatego coraz więcej osób decyduje się na mechanizację. Jakie są największe zalety wykopu mechanicznego?

Kiedy przyda Ci się koparka?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, koparka najbardziej jest potrzebna na początku budowy, kiedy niezbędne jest właściwe przygotowanie terenu. Zdarza się, że konieczne będzie wyeliminowanie nawet kilkumetrowych pagórków lub spadu. Koparka jest przydatna również podczas wykonywania wykopów pod fundamenty. Jeśli planujemy pozbyć się nadmiaru gleby, konieczne będzie wynajęcie koparko-ładowarki, która umożliwi załadowanie piasku i kamienie na wywrotkę. Wynajmem profesjonalnego sprzętu budowlanego zajmuje się między innymi firma Transpol, której siedziba znajduje się w Płocku.

Dlaczego nie warto kopać ręcznie?

Kopanie ręczne przede wszystkim wymaga zaangażowania kilka osób. Jeśli zatrudniamy pomocników, będzie to dla nas spory wydatek – porównywalny do wynajmu koparki wraz z operatorem. Zaopatrzyć się trzeba również w narzędzia, takie jak łopaty i szpadle. Tworzenie wykopu pod fundamenty przy pomocy klasycznych narzędzi może opóźnić budowę o wiele dni, a w przypadku dużych domów – nawet tygodni. Im głębszy wykop, tym trudniej będzie usunąć z niego niepotrzebną ziemię. Ręczny wykop jest alternatywą wtedy, kiedy nie mamy możliwości zastosować koparki. Zwykle wynika to z trudnego dostępu na teren działki. W tego typu miejscach można zastosować minikoparkę, która może poruszać się po nawet niewielkim terenie.

Zalety wykopu mechanicznego

Wykop mechaniczny niesie za sobą wiele zalet. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim dokładności i krótki czas. Doświadczony operator potrzebuje zaledwie kilku dni (zwykle od 1 do 3), aby wyrównać działkę i stworzyć wykop pod fundamenty. Pojazdy budowlane są wynajmowane najczęściej na godziny, dlatego im mniej prac będzie do wykonania – tym mniej za nie zapłacisz. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w wywrotkę, ziemia może być od razu wywieziona z terenu działki.

 

Należy pamiętać, aby wykop pod fundamenty tworzyć w sezonie, w którym chcemy, aby powstały. W przeciwnym razie może dochodzić do rozluźnienia gruntu, szczególnie wtedy, kiedy dochodzi do jego przemarzania w okresie zimowym. Jeżeli rozpoczęcie budowy planujemy rozpocząć dopiero wiosną, nie powinniśmy zabierać się za przedwczesne tworzenie wykopu.