Po pracach budowlanych związanych ze ścianami i stropami przychodzi czas na wzniesienie konstrukcji dachowej. Mowa tu oczywiście o pracach ciesielskich. Tutaj wciąż największym uznaniem ze strony inwestorów cieszy się klasyczna więźba dachowa, czyli system połączonych ze sobą i od siebie zależnych elementów drewnianych. Zespolenie ich w całość nie jest tak proste, jak pozornie mogłoby się wydawać. Jakie konkretnie elementy wchodzą w jej skład?

Więźba dachowa – co warto wiedzieć?

Aspektem, który bezpośrednio decyduje o wytrzymałości więźby dachowej, są przekroje poszczególnych elementów, które zawsze muszą być przystosowane do obciążeń, wynikających z zastosowania konkretnego pokrycia dachowego. Elementy o większych przekrojach potrzebne będą przy dachówce, której waga oscyluje w graniach 40 kg/m2, a o mniejszych przy blachodachówce, której waga jest dziesięciokrotnie mniejsza. Niemniej jednak, mówiąc o więźbie dachowej, zawsze powinno mieć się na myśli zbiór uniwersalnych elementów, których ilość może różnić się w zależności od typu dachu. Najbardziej rozpoznawalnymi częściami składowymi każdej więźby są oczywiście krokwie, rozmieszczane na połaci co około 70-90 cm. To one w największej mierze odpowiadają za przeniesienie obciążeń. Nie można nie wspomnieć także o murłatach, jętkach, mieczach oraz słupach. Przy zakupie więźby warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wilgotność drewna,  która nie powinna przekraczać 15%.

Pozostałe elementy drewniane

Aby dach mógł zostać wykonany zgodnie ze sztuką, istnieje konieczność zastosowania również innych elementów drewnianych, które nie zaliczają się jednak do elementów więźby. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o tarcicy, która stosowana jest na połaciach o strukturze ciągłej i zapewnia konstrukcji dodatkową sztywność. Deski są również koniecznie w momencie, gdy jako warstwa wstępnego krycia, ma zostać użyta papa. Rozważając na temat drewna na dach, nie można nie wspomnieć o łatach i kontrłatach, czyli o listwach, stanowiących trwały stelaż dla pokrycia zasadniczego. W tym, jak i w pozostałych przypadkach warto zadbać o to, aby było to drewno impregnowane. Najwyższą jakość usług w tym zakresie są w stanie zagwarantować jedynie najbardziej renomowani dostawcy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma TARKOS, która dzięki umiejętności wprowadzenia najnowszych technologii do procesów produkcyjnych, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Klienci mogą liczyć tutaj nie tylko na najwyższej jakości drewno, ale także na precyzyjną wycenę oraz transport zamówionych materiałów.