Współczesne rozwiązania techniczne coraz częściej trafiają, też do domów jednorodzinnych. Jednym z nich jest instalacja klimatyzacji, której montaż przyczynia się do ogromnego komfortu w budynku mieszkalnym, nawet gdy za oknem panuje ogromny upał. Jeżeli planujesz montaż klimatyzatora w domu, to powinieneś dowiedzieć się więcej na temat dostępnych na rynku rodzajów urządzeń oraz kwestii związanych z przeglądami technicznymi i codzienną konserwacją.

Montaż klimatyzacji w domu – przyjemny chłód w upalne dni

Bardzo wiele osób ceni sobie najwyższy komfort w wielu sytuacjach. Jeżeli i Ty należysz do tego grona i chcesz nawet w największe upały cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem w swoim domu, to świetnie trafiłeś. W tym artykule dowiesz się, na jakiej zasadzie działa klimatyzacja w domu, jakie klimatyzatory się wyróżnia oraz co warto wiedzieć na temat bieżącej konserwacji wchodzących w skład instalacji oraz kiedy wykonywać przeglądy techniczne i co powinno wchodzić w ich zakres. Zasada działania klimatyzacji jest procesem odwrotnym do tego, który zachodzi w pompie ciepła. Ma za zadanie wymieniać powietrze w domu i obniżać jego temperaturę przy wykorzystaniu czynnika chłodzącego. Dokładność sterowania wynosi około 0,5°C.

W skład instalacji klimatyzacji montowanej w domach jednorodzinnych wchodzi specjalny agregat, wentylator, parownik, sprężarka orasz zbiornik na skropliny, który, w zależności od rodzaju klimatyzacji, może być zamontowany na zewnątrz budynku. Jeżeli chodzi o klimatyzatory to wyróżnia się ścienno-sufitowe, kasetonowe oraz kanałowe. Pierwsza grupa jest najczęściej wybierana, gdyż praca urządzeń jest bardzo cicha, wydajna i te rodzaje klimatyzatorów mogą być montowane w domach już użytkowanych. Montażem zajmuje się sprawdzona firma Klimatrik. Design urządzeń jest bardzo modny, więc bez problemu wpasuje się w nowoczesne wnętrza. Co więcej, można wybrać modele, które są wyposażone w dodatkowe filtry, które w dużym stopniu oczyszczają powietrze z różnych zanieczyszczeń, jak kurz czy bakterie oraz wirusy.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu i przeglądach technicznych klimatyzacji?

Jak każde inne urządzanie, do sprawnej i wydajnej, a jednocześnie bezawaryjnej pracy, klimatyzacja wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych i przeglądów technicznych. Czyszczenie klimatyzatora z zewnątrz powinna odbywać się raz na trzy tygodniu. Oprócz tego, użytkownik powinien dbać o filtr wewnątrz urządzenia, który można wyjąc i delikatnie oczyścić. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim przegląd techniczny klimatyzacji, czym zajmuje się profesjonalna i rzetelna firma Klimatrik Paweł Kierznikiewicz, Krzysztof Roman, Marek Pykałów w Rumii w województwie pomorskim. W zakres usług serwisowych wchodzi sprawdzanie szczelności urządzenia, uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego, sprawdzanie stanu elektryki sterującej, wymiana filtrów oraz wykonanie ozonowania i odgrzybiania instalacji klimatyzacji, co sprawia, że powietrze wewnątrz pomieszczeń jest idealnie czyste i świeże.