Przeglądy rejestracyjne samochodów to nieodłączny element posiadania pojazdu, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. W artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące tego procesu, opierając się na doświadczeniach Stacji Kontroli Pojazdów SP Auto ze Szczecina. Przedstawimy także porady dotyczące przygotowania swojego samochodu do przeglądu rejestracyjnego.

Czego można się spodziewać podczas przeglądu rejestracyjnego?

Przegląd rejestracyjny lub inaczej badanie techniczne ma na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz zgodności z wymogami prawa. W ramach przeglądu Stacja Kontroli Pojazdów SP Auto sprawdza między innymi zbieżność na płycie najazdowej, ocenę sprawności amortyzatorów, sprawdzenie hamulców na urządzeniu rolkowym, sprawdzenie zawieszenia, ustawienie świateł, diagnostykę samochodową oraz geometrię kół. Dzięki temu właściciel pojazdu ma pewność, że jego samochód jest w pełni sprawny i bezpieczny dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie są wymogi dotyczące przeglądów rejestracyjnych samochodów?

Przeglądy rejestracyjne są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów poruszających się po polskich drogach. W przypadku nowych samochodów osobowych pierwszy przegląd należy przeprowadzić po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, a kolejne co 2 lata. Po upływie 10 lat od pierwszej rejestracji przeglądy powinny być wykonywane co roku. W przypadku samochodów dostawczych oraz motocykli pierwszy przegląd należy wykonać po 12 miesiącach od daty pierwszej rejestracji, a kolejne co rok.

Warto również pamiętać o terminach przeglądów dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy. W takim przypadku przegląd rejestracyjny należy przeprowadzić przed zarejestrowaniem pojazdu w Polsce. Stacja Kontroli Pojazdów SP Auto oferuje również badania techniczne dla pojazdów po wypadkach czy kolizjach, które mają na celu sprawdzenie, czy samochód nadaje się do dalszej eksploatacji.

Jak przygotować się do przeglądu rejestracyjnego?

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądu rejestracyjnego, warto wcześniej przygotować swój pojazd do kontroli. Przed wizytą na stacji kontrolnej warto sprawdzić stan opon, układ hamulcowy, układ kierowniczy, układ wydechowy oraz oświetlenie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek należy je niezwłocznie usunąć.

Warto również sprawdzić stan akumulatora, poziom płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy), a także stan i działanie wycieraczek oraz spryskiwaczy szyb. Przed przeglądem warto także oczyścić samochód zarówno z zewnątrz, jak i w środku – czysty pojazd może świadczyć o dbałości właściciela o jego stan techniczny.

Jakie usługi oferuje Stacja Kontroli Pojazdów SP Auto?

Stacja Kontroli Pojazdów SP Auto, zlokalizowana w Szczecinie, działa na rynku od 2007 roku i specjalizuje się w przeglądach technicznych samochodów osobowych, dostawczych oraz motocykli. Firma obsługuje samochody wszystkich marek, oferując szeroki zakres usług. Przeglądy rejestracyjne to tylko jeden z aspektów działalności tej firmy. W ofercie znajdziemy również badania techniczne pojazdów sprowadzonych z zagranicy, badanie techniczne pojazdów po wypadku czy kolizji oraz szereg innych usług związanych z diagnostyką i kontrolą techniczną pojazdów.

Podsumowując, przeglądy rejestracyjne samochodów to istotny element dbałości o bezpieczeństwo na drogach. Dzięki regularnym przeglądom rejestracyjnym oraz dbałości o stan techniczny pojazdu możemy być pewni, że nasz samochód jest w pełni sprawny i bezpieczny dla nas oraz innych uczestników ruchu drogowego.