Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej wody. Fakt posiadania wody w kranie jest dla nas tak naturalny, że korzystamy z niej bez większego zastanowienia. W przypadku awarii instalacji wodociągowej, bardzo szybko przekonujemy się jednak, że bieżąca woda to nieoceniony wręcz luksus. Z tego też względu zawsze warto mieć pod ręką kontakt do zaufanego hydraulika. Kiedy jego pomoc będzie konieczna?

Uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna

Pęknięta rura wodociągowa może stać się przyczyną dużych problemów. Wydobywająca się pod ciśnieniem woda szybko zalewa pomieszczenie, prowadząc do zniszczenia posadzki, mebli i innych przedmiotów, które znajdują się we wnętrzu. Jeśli do przykrego zdarzenia dojdzie podczas naszej nieobecności, woda może przedostać się do niższych kondygnacji budynku, zalewając mieszkanie sąsiada. Chyba każdy z nas wie o tym, jakimi niedogodnościami może zakończyć się taka sytuacja. Nawet jeśli uszkodzenie rury jest niewielkie i woda wycieka z niej powoli, wiąże się to z uszkodzeniem np. struktury ścian i tynków. Zawilgocone miejsca to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które „zdobią” ścianę nieestetycznymi plamami. Jeśli zaobserwujemy pęknięcie rury, należy od razu zakręcić główny zawór wody oraz odciąć dopływ prądu do mieszkania. Konieczne będzie też wezwanie hydraulika.

Cieknący kaloryfer

Woda krąży nie tylko w instalacji wodno-kanalizacyjnej, ale służy też do ogrzewania naszych mieszkań w okresie zimowym. O ile nowoczesne grzejniki cechują się niską awaryjnością, to niestety ich starsze modele, które wciąż zamontowane są w dużej liczbie lokali, bardzo często ulegają licznym usterkom. Jak informuje pan Krystian Pałasz, który od lat świadczy usługi hydrauliczne – częste zapowietrzanie się kaloryfera, niepokojące dźwięki wydobywające się z jego wnętrza oraz cieknąca z grzejnika woda to objawy, które powinny skłonić nas do wezwania fachowej pomocy. Dzięki temu nie tylko szybko pozbędziemy się awarii, ale też zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Niesprawne kaloryfery są mniej wydajne, przez co ich eksploatacja wiąże się z wyższym kosztem. Hydraulik zajmie się także montażem pieca, który stanowi serce każdej instalacji grzewczej.

Brak wody

Tak samo uciążliwym problemem jak woda cieknąca w niekontrolowany sposób może być jej brak. Kiedy po odkręceniu kranu w kuchni lub łazience naszym oczom ukazuje się jedynie parę kropel wody, a całej sytuacji towarzyszą niepokojące odgłosy rur, oznacza to, że mamy poważny problem z całą instalacją. Warto wówczas zapytać sąsiadów, czy oni również odnotowali brak wody w swoim mieszkaniu. Pogotowie hydrauliczne powinno szybko zaradzić niedogodnościom związanym z brakiem bieżącej wody.