Maszyny budowlane i rolnicze są podstawą przeprowadzania wszelkich prac. Ich sprawne funkcjonowanie wymaga jednak prawidłowej konserwacji oraz ewentualnych napraw. Regeneracją sprzętu zajmują się specjalistyczne serwisy maszyn. Warto wiedzieć, jak dokładnie wyglądają prowadzone przez fachowców działania. Prace konserwacyjne i naprawcze pozwalają na ukończenie procesów i zaoszczędzenie kosztów zakupu nowego sprzętu.

Etapy naprawy i konserwacji maszyn

Specjaliści z serwisu maszyn budowlanych rozpoczynają pracę od dokładnego przeglądu sprzętu. Etap ten ma pomóc w przeprowadzeniu diagnostyki problemu. Nierzadko jednak z usług warsztatów naprawy maszyn korzystają właściciele sprzętu, którzy potrafią dokładnie określić, na czym polega usterka. Czasem awarie są na tyle skomplikowane, że potrzebna jest fachowa pomoc i wymiana podzespołów z użyciem stosownych narzędzi. Przyrządy kontrolne służą do sprawdzania i znajdowania usterek, przy jednoczesnym dostosowaniu ustawień. Następnie przechodzi się do kolejnego etapu, jakim jest rozbiórka i rozłożenie na części sprzętu oraz zamówienie potrzebnych nowych elementów. Profesjonalny serwis maszyn zwykle dokonuje zakupu bezpośrednio u producenta. Zalecana jest przy tym wymiana tylko oryginalnych części. Gwarantują one najwyższą jakość i długie użytkowanie. Są również dopasowane do danego rodzaju sprzętu i odporne na obciążenia. Następnie kontroli poddaje się zawory i siłowniki.  W tym celu dokonuje się ich odpowietrzania i sprawdza ich działanie. Wieńce obrotowe często dodatkowo się czyści. Cały proces kończy się na przygotowaniu przyrządu do ponownej eksploatacji. W przypadku wciągarek instalowanych na podnoszących i transportowych urządzeniach  z reguły wymianie podlegają uszczelnienia i łożyska. Z kolei podnośniki próżniowe wymagają nie tylko wykonania badania UDT (Urzędu Dozoru Technicznego), ale też zgodnego z przepisami tzw. DGUV.

Jakie prace wykonuje się w serwisach naprawy maszyn?

Profesjonalna regeneracja maszyn w serwisach CNC i innych obejmuje urządzenia różnego typu. Zaliczają się do nich nie tylko przyrządy budowlane, ale też przemysłowe, rolnicze oraz inne przyrządy np. obrabiarki czy sprzęt górniczy. Naprawy urządzeń i ich konserwacji dokonuje się na silnikach, pompach, sprężarkach i ich częściach, zaworach oraz częściach przekładni i napędów. W ramach serwisu reperuje się piece używane do prac przemysłowych, dźwigi, chwytaki, sprzęt chłodniczy i czyszczący powietrze, jak również przyrządy mechaniczne. Dodatkowo wykonuje się naprawę maszyn przeznaczonych do cięcia i obróbki metali, ciągników rolniczych czy  sprzętu metalurgicznego. Konserwację przeprowadza się także w przypadku urządzeń biurowych np. kopiarek, ważących oraz innego sprzętu produkcyjnego np. tworzyw sztucznych lub gumy i spożywczego np. automatów do sprzedaży i kas. Specjaliści wykonują także zlecone im zadania naprawcze specjalistycznych konstrukcji, określanych przez odpowiednie normy. O wysokim poziomie usługi serwisu maszyn świadczy doświadczenie pracowników i naprawa sprzętu niezależnie od przyczyny usterki. Awarie, uszkodzenia czy zużycia to problemy, z którymi poradzi sobie dobry zespół ekspertów. Warto przy tym pamiętać, że chociaż części zamienne są stosunkowo tanie, nie zapewniają wydajnej pracy jak oryginalne elementy nabyte u producentów. Najlepiej jednak w tym celu skorzystać z porady specjalisty.