Wykonanie fundamentów jest bardzo ważną czynnością w trakcie budowy domu. W związku z tym ogromne znaczenie ma także samo wykonanie wykopów pod fundamenty, które stanowi pierwszy krok do postawienia domu. Wykonanie wykopów pod fundamenty ma także duże znaczenie dla całej konstrukcji domu, dlatego ta czynność powinna zostać wykonana przez fachowców z tej branży. Przed rozpoczęciem wykopów należy określić ich wielkość i głębokość.

Czym kopać fundamenty?

Budowa domu rozpoczyna się od kopania fundamentów. Najlepiej by było, aby ta czynność została zaplanowana na pierwszą część roku. Pierwszym krokiem jest wykonanie obrysu, gdzie będą robione wykopy pod fundamenty. Ważne jest także zaznaczenie miejsc, w których będą znajdowały się ściany zewnętrzne oraz ściany wewnętrzne. Gdy wytaczanie obrysów mamy za sobą można przejść do ustalania głębokości wykopu. Na głębokość wykopu pod fundamenty składa się wiele czynników. Przede wszystkim należy zlecić wykonanie badań gleby, które umożliwią sprawdzenie, jak głęboko pod budowanym domem znajdują się pokłady wody gruntowej. Wpływ na głębokość wykopu ma także przewidywany ciężar i wysokość domu.

Gdy głębokość jest już ustalona można przejść do kolejnego etapu prac, a jest nim kopanie. W dzisiejszych czasach już rzadko stosuje się metodę kopania ręcznego, która jest czasochłonna oraz pracochłonna. Najczęściej w celach wykopu wynajmujemy operatora z koparką lub minikoparką. Takie usługi oferuje między innymi firma Mark-Bud z Ruchocinka. Pracownicy wykorzystujący koparki i inne urządzenia przeznaczone do prac ziemnych, wykonują pracę szybciej.

Rodzaje kopania fundamentów

Wykopy pod fundamenty można wykonywać na różne sposoby. Pierwszym z nich jest usunięcie podłoża spod całego obrysu budowanego domu. Ta metoda jest najbardziej pracochłonna i wymaga użycia minikoparki. Aby nie pogłębić wykopu, ostatnie kilkanaście centymetrów wykopu należy wykonać ręcznie. Na dnie takiego wykopu wylewa się chudy beton, a następnie wykonuje się deskowanie oraz zbrojenie.

Kolejnym sposobem jest wykonanie wykopów pod ławy fundamentowe wylewane w deskowaniu. Metoda ta polega na tym, że ziemię wybiera się tylko z miejsc, w których będą znajdować się ławy fundamentowe. Są to miejsca pod ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi budynku. Sposób ten sprawia, że nie ma problemu związanego ze składowaniem wydobytej ziemi, ponieważ jest jej niewiele. Ziemię, którą wydobyliśmy układa się na nienaruszonych częściach, a następnie używa się jej do stabilizowania ław fundamentowych.

Ostatnim sposobem jest robienie wykopów pod ławy fundamentowe, które będą wylewane w gruncie. Ten rodzaj wykopów można wykonać zarówno przy użyciu koparki, jak i ręcznie, ponieważ wykopy te nie są szerokie. Jednakże koparka wykona t zadanie szybciej i sprawniej, ponieważ są to dość głębokie wykopy. Wykopy takie wykładane są od razu folią, która poprawia izolację fundamentów. Dodatkowo folia zapobiega wiązaniu cementu przez grunt, dzięki czemu będzie on mógł zastygnąć w wylanym betonie. Kopiąc rowy pod fundamenty wylewane w gruncie, trzeba wziąć pod uwagę to, by górna część wykopu była szersza od dolnej.