Kostka brukowa jest materiałem trwałym, odpornym na ścieranie, który prezentuje się bardzo efektownie. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna tego produktu, w różnych rozmiarach. Możemy ją nabyć w przystępnych cenach, dużo lepszych niż beton. Jest to świetne rozwiązanie na nasz przydomowy parking, które wpływa również na porządek w naszym domu, ponieważ nie wnosimy tyle błota do środka. Jednak komu powierzyć jej układnie?

Jak właściwie położyć kostkę brukową?

Osoby, które mają zdolności manualne i zmysł estetyczny mogą spróbować położyć kostkę samodzielnie. Jeśli ich nie posiadamy, a chcemy, żeby bruk w naszej posesji był funkcjonalny i jednocześnie dobrze się prezentował, to lepiej powierzyć te prace specjalistom, którzy znają swój fach. Jedną z takich firm jest  przedsiębiorstwo FUH Okularczyk, które zadba o to, żeby kostka spełniła swoje zadanie, a nawierzchnia była położona równo i zgodnie z projektem. Pamiętajmy, że usługi budowlano-brukarskie muszą być wykonywane przez doświadczonych fachowców, którzy wiedzą jak sprawnie odprowadzić wodę, przygotować podłoże składające się z podbudowy i podsypki. Właściwie położony bruk, zwieńczony gustownym krawężnikiem będzie piękną wizytówką domu.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej?

Przed układaniem bruku należy zrobić analizę nawierzchni i ustalić, do czego ma służyć. Jeśli położymy zbyt cienką warstwę kostki – 5 cm, nie będzie ona na przykład odpowiednia do wykorzystania przez samochody. Dlatego, jeśli planujemy parking, nie możemy zrobić tak nieokazałej powierzchni, ponieważ nadaje się ona wyłącznie dla pieszych. Gdy będziemy chcieli przyoszczędzić, wykorzystując niewłaściwą grubość kostki, bruk będzie narażony na zapadnięcie i odkształcenia.

Największym błędem jest układanie kostki bez projektu, czyli ostatecznej wizji jak ma on wyglądać. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów i zaawansowanych ciągów oraz przy układaniu płyt ażurowych konieczne jest wcześniejsze rozplanowanie prac, oraz zdecydowanie, od których elementów zacząć. Nie zapominajmy, że jeśli nie ma projektu, i jest tylko mglista wizja wykonawcy, to bardzo prawdopodobne jest to, że efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący.

Kostka brukowa położona zbyt ciasno zmienia wygląd bruku na niepożądany, ponieważ elementy zaczynają nachodzić na siebie. Pod wpływem temperatury i wilgoci będzie się ona odkształcać, a co za tym idzie uszkadzać krawędzie. To spowoduje, że mniejsze elementy będą wypychane i powstaną nierówności na podłożu, o które można się potknąć. Poważnym problemem może być również nieprecyzyjnie ustalony poziom nawierzchni i złe odprowadzenie wody. To spowoduje, że bruk nie będzie użytkowany we właściwy sposób.