Kotły na paliwo stałe cieszą się w Polsce niegasnącą popularnością i są często instalowane w domach jedno – i wielorodzinnych, jako sprawdzona alternatywa dla pieców gazowych oraz elektrycznych. Te nowoczesne urządzenia grzewcze powstają w oparciu o restrykcyjne normy emisyjne i zyskują coraz większe grono zwolenników. Jakie są zalety i wady kotłów na paliwa stałe – o tym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie.

Obecnie na polskim rynku istnieją różne kotły opalane za pomocą paliw stałych w postaci: węgla kamiennego, pelletu, ekogroszku, rzadziej natomiast natomiast biomasy lub drewna. Wiele osób decyduje się na wymianę starego pieca i montaż nowego, na paliwo stałe, jednak są też i przeciwnicy tego typu rozwiązań.

Ekologia i wydajność, czyli zalety kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe umożliwiają szybkie podgrzanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Nowe modele są już wyposażone w automatyczne podajniki paliwa sterowane za pomocą specjalnej aplikacji, dzięki czemu nie trzeba co kilka godzin kontrolować stanu komory spalania, a w domu utrzymuje się stabilna temperatura. Poza tym, nie ulega wątpliwości, że w skali roku ogrzewanie przy użyciu kotłów na pellet lub węgiel jest tańsze niż w przypadku pieców gazowych i elektrycznych.

Wraz z wprowadzeniem normy emisyjnej PN – EN 303-5:2012 kotły na paliwa stałe muszą mieć certyfikat najwyższej, piątej klasy, co oznacza, że emisja szkodliwych gazów, w tym tlenku węgla, jest mniejsza o ponad 90% niż w przypadku kotłów klasy 3 lub 4. Takie innowacyjne urządzenia najlepiej wybrać u sprawdzonego dostawcy, takiego jak: BAZA Augustyniak i Błażek Sp.j., gdzie można też uzyskać profesjonalną pomoc w wyborze kotła oraz poznać zalety lub wady wybranych modeli.

Wady ogrzewania kotłem na paliwo stałe

Przeciwnicy nowoczesnych pieców na paliwa stałe są zdania, że są to urządzenia zbyt drogie. I faktycznie, jeśli planowana jest wymiana całej instalacji grzewczej domu, łącznie z kotłem, może to być jednorazowy koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych więcej niż w przypadku kotłów elektrycznych lub gazowych. Ostateczna cena zakupu i montażu kotła wcale nie musi przekraczać 10 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię cieplną maleje, jeśli dom jest mały i dobrze izolowany. Istnieje też możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań krajowych i unijnych, na przykład do zakupu i montażu kotła na pellet.

Kolejnymi wadami pieców na paliwa stałe są: konieczność regularnego usuwania nagromadzonych popiołów, a także potrzeba zorganizowania dodatkowego miejsca na worki z paliwem w postaci pelletu, ekogroszku lub węgla.