Projektując i budując dom czynimy założenia, na podstawie których jego wielkość i dostępna powierzchnia pomieszczeń jest wystarczająca i zazwyczaj nie ulega zmianom. Nie da się jednak ukryć, że życie potrafi zweryfikować najprecyzyjniejsze plany w wyniku czego niekiedy, z różnych przyczyn, pojawia się potrzeba zwiększenia dostępnej w domu powierzchni. Na szczęście cel ten można osiągnąć poprzez zlecenie specjalistom, takim jak Jan Kozłowski Remonty i Wykończenia Wnętrz, wykonania rozbudowy istniejącego budynku.

Rozbudowa a przebudowa i nadbudowa

Wbrew pozorom sytuacje, które zmuszają właścicieli domów jednorodzinnych do wykonania w istniejących już budynkach różnorodnych modyfikacji, nie należą do rzadkości. Zazwyczaj wpływ na to ma zmiana sytuacji rodzinnej lub zawodowej. Oczywiście wszelkie prace budowlane należy zlecać fachowcom takim jak Jan Kozłowski Remonty i Wykończenia Wnętrz, przy czym warto pamiętać, że poszczególne działania mające na celu zmianę istniejącej w budynku powierzchni mogą różnić się od siebie zakresem prac, sposobem ingerencji w konstrukcję budynku oraz kwestiami formalno – prawnymi. Wynika to z faktu, że w ramach działań tego typu wyróżnić można:

  • wykonanie remontu – gdzie przepisy definiują remont jako działanie polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiące bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto wstanie pierwotnym,
  • przebudowę – stanowiącą formę modernizacji budowlanej wiążąca się z niewielką ingerencją w budynek, gdzie do kategorii tej można zaliczyć prace, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, niewpływająca najczęściej na jego konstrukcję i układ pomieszczeń,
  • nadbudowę – będącą zgodnie z prawem budowlanym budową wpływającą na wysokość, kubaturę lub powierzchnię użytkową budynku, gdzie jednak istniejąca powierzchnia zabudowy obiektu nie ulega zmianie. Zazwyczaj o nadbudowie mówimy w przypadku dobudowania kondygnacji, zmiany konstrukcji dachu i wydzielenia przestrzeni na poddasze użytkowe lub podniesienia istniejącego poddasza,
  • rozbudowę – podlegającą pod tę samą definicję co budowa, przy czym jak mówi ekspert z firmy Jan Kozłowski Remonty i Wykończenia Wnętrz –

„Wykonanie rozbudowy budynku wiąże się ze zmianą jego charakterystycznych parametrów, np. kubatury, ale także ze zmianą powierzchni zabudowy, czyli długości, szerokości i wysokości poszczególnych ścian”.

Rozbudowa budynku – nie taki diabeł straszny

Rozbudowa budynku mieszkalnego nie należy do rzadkości, co wynika z faktu, że zazwyczajz punktu widzenia inwestora jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż np. kupno działki i budowa nowej nieruchomości. Niemniej jednak przed przystąpieniem do inwestycji należy ustalić czy zapisy planu miejscowego dopuszczają w ogóle możliwość rozbudowy domu. Warto też pamiętać, że od 2015 r. rozbudowa nie ma wymogu posiadania pozwolenia na budowę (potrzebne jest wyłącznie złożenie w urzędzie pisma opisującego rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz wskazującego termin ich rozpoczęcia), zaś warunkiem jej realizacji jest, aby inwestycja przeprowadzana była w ramach jednej działki, z zachowaniem właściwych odległości od granicy działki.  

Prace związane z rozbudową należy zlecać wyspecjalizowanym firmom, takim jak Jan Kozłowski Remonty i Wykończenia Wnętrz, co wynika z faktu, że rozbudowa domu pod wieloma względami niewiele różni się od wznoszenia nowego budynku, zwłaszcza jeśli jest związana z dobudowaniem pomieszczeń na parterze, gdyż niezbędne jest wówczas przygotowanie odpowiednich projektów rozbudowy (także konstrukcyjno – instalacyjnych) oraz przeprowadzenie wszystkich prac jak przy budowie nowego domu, począwszy od wzniesienia fundamentów.

O tym, czy rozbudowa ma sens z punktu widzenia ekonomicznego decyduje głównie zakres przewidywanych prac oraz stan techniczny budynku. Należy bowiem pamiętać, że w niektórych przypadkach okazać się może, że bardziej opłacalne będzie np. zlecenie firmie Jan Kozłowski Remonty i Wykończenia Wnętrz zburzenie starego domu i postawienie nowego nie zaś próby kłopotliwej i skomplikowanej rozbudowy starej nieruchomości.