Kruszywo to niezwykle uniwersalny materiał budowlany, będący między innymi składnikiem zaprawy czy betonu. Szczególną popularnością się kruszywa pochodzenia naturalnego, które można wykorzystać chociażby do wykonania garażu czy podjazdu. W tym artykule dowiesz się do czego jeszcze można wykorzystać kruszywo w kontekście budowlanym.

Kruszywo - skąd się bierze?

Kruszywo jest materiałem pozyskiwanym przeważnie metodą odkrywkową w miejscach wydobycia żwiru bądź piasku lub z dna obiektów wodnych. Można je także otrzymać sztucznie dzięki zastosowaniu obróbki mechanicznej, polegającej na mieleniu odłamków skalnych. Niektóre kruszywa przechodzą proces dodatkowego uszlachetnienia, opierającego się na oczyszczaniu drobnych fragmentów materiału przy pomocy płukania bądź przesiewu.

Materiałem najczęściej spotykanym w budownictwie jest kruszywo pochodzenia naturalnego. Rzecz jasna, na placu budowy można również wykorzystywać materiał nazywany mianem sztucznego. Pozyskuje się go przy pomocy obróbki termicznej materiałów recyklingowych np. keramzyt bądź poprzez obróbkę cieplną odpadów przemysłowych. Drugą metodą powstaje między innymi żużel czy łupkoporyt.

Kruszywa – jakie stosuje się najczęściej?

Z uwagi na położenie geograficzne, w naszym kraju stosuje się najczęściej naturalne kruszywa takie jak piasek, wapień czy granit. Producent kruszyw naturalnych Żwirpol Rybojedzko podaje, iż te materiały stanowią główny składnik zapraw budowlanych, betonów czy umocnień gabionowych. Biorąc pod uwagę, iż każde kruszywo ma nieco inne właściwości, poszczególne rodzaje są wykorzystywane do innych celów. W przypadku betonów osłonowych najlepiej sprawdzają się hematyt czy baryt, z uwagi na ich dużą gęstość. Z kolei bazalt i granit stanowią główny składnik podbudów pod drogi z powodu swojej odporności na ściskanie. Te skały wykorzystuje się je również do wyrobu tynków szlachetnych.

Jak można wykorzystać kruszywo?

Powyżej zostały zaprezentowane niektóre sposoby na wykorzystanie kruszywa. Do jakich celów jeszcze można ich użyć? Oto lista popularnych sposobów użycia kruszywa:

  • podkład pod kostkę brukową,
  • jeden ze składników tzw. suchego betonu,
  • materiał do podnoszenia terenu,
  • uszorstkowienie drogi w okresie zimowym,
  • główny element podjazdu.

Szczególnie w tym ostatnim punkcie kruszywo sprawdza się wyjątkowo dobrze. Wynika to z faktu, iż do wykonania podjazdu potrzeba z reguły znacznej ilości materiału. Z uwagi na dość niską cenę kruszywa, warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem w tym kontekście. Najlepszymi materiałami do budowy podjazdu jest żwir, tłuczeń lub gres. Fragmenty skał doskonale absorbują wilgoć, dzięki czemu podczas deszczu na powierzchni nie wytworzą się kałuże. Dodatkowo, stosując warstwę kruszywa o odpowiedniej grubości, podjazd będzie solidny i stabilny.