Palety drewniane to nietypowe opakowanie. Można ich używać do transportu, ale też do magazynowania towarów. Co ciekawe, ostatnimi czasy palety drewniane znalazły także zastosowanie podczas produkcji prostych i oryginalnych mebli. Sprawdź, do czego jeszcze mogą służyć palety oraz jakie usługi z nimi związane świadczy firma Jakuba Orwata z Mościenicy.

Do czego służą palety drewniane?

Palety drewniane znalazły zastosowanie przede wszystkim w magazynowaniu i transporcie towarów. Ich maksymalne obciążenie to nawet 1000 kg. Jak podkreślają pracownicy firmy Jakuba Orwata w Mościenicy, palety drewniane są niezwykle wytrzymałe, a po dłuższym czasie użytkowania, gdy będą gorzej pełniły swoje funkcje, można bez problemu użyć ich w innych celach, nie trzeba od razu ich wyrzucać. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku palet plastikowych, których wytrzymałość jest mniejsza, a żywotność krótsza. Stosunkowo nowym zastosowaniem drewnianych palet są meble. Kreatywne osoby mają tu duże pole do popisu – tworzyć można kanapy, fotele, stoliki kawowe, doniczki i wiele innych.

Jak wygląda proces produkcji palet drewnianych?

Firma Jakuba Orwata zajmuje się przede wszystkim produkcją palet drewnianych. W ofercie dostępne są ich 2 rodzaje:

  • europalety o wymiarach 1200 na 800 milimetrów,
  • palety DHP o wymiarach 800 na 600 milimetrów.

Pozornie proces wytworzenia palet drewnianych wydaje się prosty, jednak wymaga on wiedzy i zastosowania specjalistycznych technik. Dla przykładu europalety muszą zostać wykonane zgodnie z wymaganiami European Pallet Association. Dla maksymalnego zwiększenia wytrzymałości palet, konieczne jest użycie materiałów najwyższej jakości dostarczanych przez zaufanych dystrybutorów. Gdy producent posiada już drewno, czas zająć się przecieraniem go na deski paletowe. Następnie są one suszone w warunkach dostosowanych tak, by nie dopuścić do przesuszenia surowca. Końcowy etap prac to zbijanie desek w palety i fumigacja.

Zalety skupu palet drewnianych

Firma z Mościenicy wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując usługę skupowania palet drewnianych. W ten sposób osoby posiadające wysłużone platformy mogą dać im drugie życie i sprzedać je na skupie. W ten sposób palety nie trafią na wysypisko śmieci, a ich właściciele jeszcze na nich zarobią. Skup jest korzyścią również dla ludzi chcących takie palety zakupić. Jeśli platformy są potrzebne do stworzenia ciekawych mebli lub ozdób, a nie do transportu ciężkiego towaru, na skupie można nabyć je w niższych cenach.