W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele rodzajów farb do wnętrz, a do najpopularniejszych zdecydowanie zaliczają się farby akrylowe oraz lateksowe. Oby dwa rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników, gdyż charakteryzują się nieco innymi właściwościami. Czym się między sobą różnią i która farba sprawdzi się w przypadku wnętrza twojego mieszkania?

Farba akrylowa

Farba akrylowa to podstawowy rodzaj i można ją kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Wśród jej największych zalet można wymienić przede wszystkim cenę, gdyż wiele firm produkuje naprawdę tanie, a jednocześnie dobre farby akrylowe. Wytwarza się je ze spoiwa poliakrylowego oraz pigmentu, który nadaje kolor. Jest ona uniwersalna i można pomalować nią nie tylko zagruntowaną ścianę, ale także gips, tworzywa sztuczne, drewno, beton, a nawet bezpośrednio płytę gipsowo-kartonową. Pozostałe zalety farby akrylowej to:

  •     duża gama kolorystyczna;
  •     łatwa aplikacja i dobre krycie;
  •     wydajna i trwała;
  •     bezpieczna dla środowiska.

Farby akrylowe mają jedna istotną wadę – nie są odporne na wodę i nie powinny być stosowane w miejscach o dużej wilgotności.

Farba lateksowa

Farby lateksowe to doskonała propozycja dla osób, które planują przemalowanie kuchni lub łazienki. W przeciwieństwie do akrylowych doskonale radzą sobie w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Dobre farby lateksowe są nie tylko odporne na zachlapanie i delikatne zmywanie, ale nawet nieco intensywniejsze szorowanie. Poleca się je rodzicom małych dzieci oraz właścicielom psów, gdyż pozwalają uniknąć częstego odświeżania wnętrz. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką i można pozbyć się plamy. Farby lateksowe są jednak nieco droższe od zwykłych akrylowych, dlatego wiele osób decyduje się stosować je tylko w tych pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na zabrudzenie.

Jakość na pierwszym miejscu!

Rodzaj farby nie ma znaczenia, jeśli będzie ona słabej jakości. Doskonałe farby do wnętrz – zarówno akrylowe, jak i lateksowe – można znaleźć między innymi w ofercie firmy Animir, której siedziba znajduje się w Poznaniu. Przedsiębiorstwo zajmuje się również sprzedażą farb antykorozyjnych, przemysłowych oraz do drewna. Podczas zakupu farby, należy zawsze wybierać te pochodzące od rzetelnych i znanych na rynku producentów. Unikać trzeba przede wszystkim tanich zamienników, które są sprzedawane na niezweryfikowanych aukcjach internetowych. Mogą nie tylko być marnej jakości, ale można też zostać oszukanym i po opłaceniu takiego zamówienia, w ogóle nie zostanie ono dostarczone klientowi. Korzystanie z oferty zarejestrowanych i rzetelnych firm to gwarancja jakości i bezpieczeństwa.