Układy automatyki dźwignicowej podbijają przemysł lekki i ciężki, a także branżę transportowo-logistyczną. W nowoczesne urządzenia dźwignicowe chcą być bowiem wyposażone zakłady produkcyjne, różnego rodzaju warsztaty, a także wielkopowierzchniowe magazyny. Wiele firm inwestuje w projektowane na zamówienie suwnice podwieszane, które cechują się lekką konstrukcją. Świetnie sprawdzają się one w halach, których przestrzeń ograniczona jest ze względu na wysokość.
Czym są lekkie suwnice podwieszane i gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Lekkie suwnice podwieszane to bardzo uniwersalne urządzenia dźwignicowe o wysokim poziomie zautomatyzowania. Stanowią one zaawansowane rozwiązanie dla procesów logistycznych w magazynach oraz zakładach produkcyjnych firm wielu branż. Suwnice podwieszane pozwalają bowiem na błyskawiczne, bezpieczne oraz skoordynowane przemieszczanie ciężkich materiałów, ładunków i różnych komponentów. Z tego względu stosują je też firmy z hangarami przeładunkowymi, warsztaty, a nawet rolnicy w swoich pomieszczeniach gospodarczych.
Olbrzymią zaletą suwnic podwieszanych jest zaś to, że mogą one obejmować naprawdę duże powierzchnie robocze. Podobnymi do nich konstrukcjami są zaś suwnice jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, półbramowe oraz wspornikowe. Jak zaś zbudowane są suwnice podwieszane?
Konstrukcja suwnicy podwieszanej
Suwnice podwieszane pozwalają mocować tor jezdny do dachu dzięki sztywnym profilom zamkniętym podwieszanym do sufitu. Często konstrukcje te wyposażone są we wciągniki liniowe niskiej zabudowy, elektryczne wciągniki łańcuchowe, układy sterowania radiowego. Suwnice mogą być zarówno ręczne, jak i elektryczne oraz mocno zrobotyzowane. W drugim przypadku układ zasilania, a także sterowania urządzeniem umieszczony jest wzdłuż dźwigara, obejmując system przewodów płaskich prowadzonych po szynie za pomocą wózków kablowych. Kaseta sterownicza jest zaś prowadzona niezależnie od wciągarki.
Jeśli chodzi zaś o parametry techniczne, suwnice podwieszane różnią się od siebie udźwigiem, rozpiętością, prędkością jazdy suwnicy, wysokością podnoszenia wciągnika, a także prędkością jazdy wciągnika. Ważny jest też parametr GNP, czyli grupy natężenia pracy dźwignic. Wysokiej klasy suwnice mogą mieć wysokość podnoszenia nawet przekraczającą 40 metrów! To pozwala m.in. stosować je w silosach.
Suwnice podwieszane projektowane na miarę potrzeb klienta
Suwnic podwieszanych do magazynów, hal produkcyjnych, warsztatów, hangarów, obiektów rolnych i energetycznych nie kupuje się z gotowych katalogów. Zawsze tworzone są one od podstaw według koncepcji, projektu lub wytycznych klienta. Elastyczne podejście do projektowania i produkowania przyjęło Przedsiębiorstwo Hak z Wrocławia, które słynie w całej Polsce z produkcji różnych typów urządzeń dźwignicowych. Są to często rozwiązania prototypowe, tworzone kompleksowo od fazy projektowej poprzez wykonanie i montaż, aż po uczestnictwo w odbiorze przez UDT. Zawsze dopasowane są one do potrzeb klientów, jego możliwości, a także do warunków technicznych. Firma Hak zajmuje się produkcją o urządzeń transportu bliskiego, które są kluczowe w przemyśle i magazynach. W ofercie firmy znajdują się różne produkty, takie jak suwnice, platformy, żurawie, wciągarki, uchwyty, trawersy oraz zawiesia. Każdy produkt jest tworzony z uwzględnieniem potrzeb klienta, a firma oferuje wsparcie na każdym etapie. Przedsiębiorstwo Hak rozszerzyło swoją ofertę o projektowanie i dostarczanie systemów do automatyzacji. Firma przeprowadza również przeglądy, ekspertyzy oraz badania stanu technicznego urządzeń dźwignicowych.
Firma Hak, która projektuje, produkuje i montuje suwnice podwieszane, zapewnia przeszkolenie z ich obsługi czy też konserwacje. W realizacjach korzysta z nowoczesnych technologii, a o wydajność i ergonomię urządzeń dba grupa interdyscyplinarnych specjalistów.