Założenia izolacji termicznych są proste. Mają chronić przed stratami energii, pomóc uzyskać komfort cieplny w budynkach. Instalatorzy przesłon chroniących przed wymienionymi zagrożeniami jak np. firma Luka-term z Grzymałkowa podkreślają, że są one potrzebne wszędzie tam, gdzie utrzymanie stałej temperatury wpływa na jakość produkcji lub na komfort życia. Jak ochronić rurociągi? Jakich osłon użyć?

Kiedy stosowane są izolacje termiczne?

Izolacje termiczne są zakładane zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Luka-term Łukasz Węgrzyn:

rozwiązania te są niezbędne w przemyśle chemicznym, energetycznym, rafineryjnym, czy spożywczym. Wysokiej klasy elementy separujące mają za zadanie zapewnić stałą temperaturę między innymi podczas produkcji żywności, czy części maszyn, odlewów, a nawet prototypów. Każdorazowo pojedynczy sprzęt analizowany jest pod kątem strat energii i pokrywany odpowiednim materiałem, dobranym do rodzaju obiektu i pracy w nim wykonywanych.

Jak informuje nas nasz rozmówca ochrona systemów rurociągowych, czyli tych ciepłowniczych i przemysłowych ma zmniejszać straty ciepła i tym samym koszty eksploatacji czy też ewentualnych napraw sieci.

Do czego stosowane są materiały termoizolacyjne w systemach rurociągów?

Ochrony rurociągów — firma Luka-term, która od 2011 roku zajmuje się zakładaniem izolacji na instalacje przemysłowe oraz mieszkalne, wykonuje na systemach ciepłej i zimnej wody, ogrzewania, odprowadzania ścieków, ale także rurach w urządzeniach termicznych typu rurociągi parowe, czy też rurach systemów zamrażania i wentylacji. Komponenty zawsze projektowane są pod konkretne zastosowanie, a materiał termoizolacyjny dobierany jest do rodzaju, cech i warunków pracy konkretnego rurociągu. Ważne jest, aby były to wyroby o niskiej przewodności cieplnej wysokiej odporności na ogień i niskim procentem absorpcji wilgoci — np. maty na bazie włókien ceramicznych, czy też pianki PUR.