Posiadając samochód, staramy się o niego dbać – jeździmy na myjnię, czyścimy wnętrze, wymieniamy zużywające się części. Podobnie rzecz ma się z domem – remontujemy, usprawniamy, malujemy na nowo… Warto w analogiczny sposób podejść do posiadanych maszyn budowlanych lub ciągników rolniczych, by zapewnić sobie ich odpowiednie funkcjonowanie przez długi czas.

Wydawać by się mogło, że im większy sprzęt, tym więcej przy nim zachodu i pracy, by utrzymać go w jak najlepszym porządku. Nic bardziej mylnego – jeśli do dbania o maszyny podejdzie się z głową, pamiętając o konserwacji eksploatowanego sprzętu, nie ma powodów do obaw. Części zamienne do maszyn budowlanych da się kupić w rozsądnej cenie, pamiętajmy też, że odpowiednie ich stosowanie wydłuży ich żywot, dzięki czemu kwota zakupu będzie wydatkiem na lata.

Przygotowanie sprzętu do zimy

Mimo że obecnie trudno w Polsce mówić o „prawdziwej zimie”, nadal jest to ten okres w roku, gdy zarówno maszyny rolnicze, jak i budowlane, stoją nieużywane, oczekując na nadejście wiosny i rozpoczęcie kolejnych prac. Długotrwały, kilkumiesięczny zastój nie wpływa na nie najlepiej, dlatego warto o nie zadbać jeszcze jesienią. Idealnym sposobem byłoby trzymanie ich pod dachem, jednak – uwzględniając ich gabaryty – często jest to niemożliwe do wykonania. Warto rozważyć wówczas przykrycie maszyn plandekami. Nie jest to niestety rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ parująca z podłoża woda doprowadzi i tak do osadzania się wilgoci na maszynie.

Konserwacja i ochrona przed korozją

Kolejnym punktem prac zabezpieczających maszynę na zimę powinno być oczyszczenie jej oraz dokonanie oględzin powierzchni, celem wykrycia powstałych ognisk korozji. Należy je usunąć za pomocą papieru ściernego lub ręcznej szlifierki. Następny krok stanowi odtłuszczenie maszyny i pokrycie jej dwoma warstwami farby – podkładowej oraz antykorozyjnej, by zapobiec powstawaniu w najbliższej przyszłości kolejnych ognisk korozyjnych.

Części robocze, metalowe, niepokryte warstwą farby również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu stosuje się dostępne na rynku preparaty konserwacyjne, oparte na bazie wosków mineralnych, które naniesione za pomocą sprężarki lub pędzla pokryją elementy, chroniąc je przed niechcianymi działaniami.

Uruchomienie pojazdów po długotrwałym postoju

Największą trudność stanowi ponowne uruchomienie maszyny po zimowym przestoju. Wystawiona na ujemne temperatury, nawet jeśli zadbaliśmy o jej odpowiednie zabezpieczenie, może mieć problem z akumulatorem. Zimowa aura, wraz z niskimi temperaturami, znacząco skraca ich żywotność za sprawą głębokiego rozładowania. W większości przypadków niemożność uruchomienia pojazdu związana jest z potrzebą wymiany baterii.

Zamierzając kupić akumulatory do ciągników, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim – o ile to możliwe – winniśmy zakupić akumulator o mocy rozruchowej i pojemności wskazanej przez producenta. Znając realia zimowych postojów, przewidział on bowiem odpowiedni na tę okoliczność akumulator. Warto sprawdzić także prąd rozruchowy kupowanej baterii. Im będzie większy, tym łatwiej uruchomić maszynę, uwzględniając niskie temperatury na początku wiosny.

Akumulatory do maszyn budowlanych z kolei narażone są przez cały rok na ciężkie warunki pracy, nierzadko przez cały dzień – dlatego pomimo gwarantowanej przez producenta bezobsługowości akumulatora, warto raz po raz dokonać oględzin, czy poziom naładowania oraz wody są wystarczające. Odpowiedzialna opieka nad akumulatorem przez cały rok pozytywnie wpłynie na jego kondycję po zimowym odpoczynku.

Części zamienne do maszyn, w tym wysokiej jakości akumulatory, można nabyć w sklepie firmy Motrol.