Wykonanie wykopów pod fundamenty jest kluczowym etapem budowy domu. Bez względu na to czy zdecydowałeś się posadowić budynek na tradycyjnych ławach, czy żelbetowej płycie fundamentowej, musisz zrealizować niezbędne prace ziemne. Sprawdźmy, co na temat wykopów wąsko- i szerokoprzestrzennych mówią specjaliści z Kaz-Bud. Które z nich lepiej sprawdzą się pod ławy fundamentowe?

Prace fundamentowe i ziemne – o czym pamiętać?

Wykopy pod fundamenty najlepiej wykonywać w okresie wczesno-wiosennym. Rozpoczęcie robót ziemnych od razu po zimie daje maksymalnie długi czas na realizację wszystkich planowanych prac „na mokro”. Co więcej, inwestor może sprawdzić poziom wód gruntowych w najbardziej niekorzystnych warunkach.

Wykonywanie wykopów jesienią lub zimą wiąże się z dużym ryzykiem. W przypadku nagłego ataku przymrozków grunt pod ławami może zamarznąć, co spowoduje pękanie i nierównomierne przemieszczenia fundamentów. Prace ziemne powinny być przeprowadzone jak najszybciej, ponieważ zbyt długie pozostawienie otwartego wykopy może skutkować jego zalaniem czy doprowadzić do obsunięcia krawędzi

– wyjaśnia pracownik Kaz-Bud.

Wykopy pod fundamenty – poznaj rodzaje

Wykopy dzielą się na szerokoprzestrzenne, wąskoprzestrzenne pod ławy fundamentowe w szalunkach oraz wąskoprzestrzenne pod ławy w wykopie. Specjalista z Kaz-Bud zauważa jednak, że podział ma charakter umowny, ponieważ w większości przypadków wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego łączą w sobie cechy co najmniej dwóch wymienionych metod. Głębokość wykopów powinna odpowiadać głębokości opisanej w projekcie jako poziom posadowienia fundamentów. Kwestią kluczową jest prawidłowe wykonanie powierzchni gruntu, która będzie stykała się z podstawą fundamentu. Grunt jest równie istotnym elementem konstrukcyjnym co sam fundament. Z pomocą specjalistów z firmy Kaz-Bud przejdziesz przez wszystkie etapy prac ziemnych i zyskasz pewność, że budynek będzie stał na solidnych i trwałych fundamentach.