Kostka brukowa to popularny materiał wykorzystywany podczas budowania podjazdów oraz ścieżek ogrodowych. Jest tak chętnie wykorzystywana z powodu swoich właściwości takich jak wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, a także wysokie walory estetyczne. Kostka brukowa pełni bowiem nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Do tego jednak potrzebne jest jej prawidłowe ułożenie.

Błędy związane z projektem

Kostka brukowa może być świetną ozdobą otoczenia domu, hotelu, siedziby firmy czy innego obiektu o komercyjnym charakterze. Jednak aby spełniała swoje zadanie, brukowana powierzchnia musi być właściwie ułożona. Najlepszą gwarancją jakości jest zaangażowanie profesjonalistów do układania kostki brukowej. Na polskim rynku działa wiele firm oferujących tego rodzaju usługi, jedną z nich jest firma brukarska Mat Bruk działająca w obszarze Wisły i województwa śląskiego. Niekiedy jednak błędy związane z brukowaniem wynikają z winy nie wykonawcy, ale inwestora. Musimy zatem wiedzieć, jakie one są oraz jak ich unikać.

Jednym z najczęściej popełnianych jest obniżenie kosztów poprzez rezygnację z wykonania projektu podjazdu czy ścieżek ogrodowych z kostki brukowej. Narażamy się w ten sposób na nieprzewidziane problemy. Odpowiednie zaplanowanie prac ma znaczenie szczególnie w przypadku artystycznego układania kostki brukowej, gdy ma ona układać się w określony wzór. Bez wcześniejszego projektu trudno też ustalić ilość potrzebnego materiału, a dokupienie kostki pociąga za sobą kolejne konsekwencje – o tym w dalszej części artykułu. Drugim poważnym błędem jest brak odpowiedniego odwodnienia. Pamiętać należy zatem o właściwym wyprofilowaniu powierzchni brukowanej – optymalny spadek kostki do przyległego do niej terenu wynosi przy tym 3%. Istotny jest tu również kierunek spadku, który powinien być przeciwny do zabudowań.

Układanie kostki brukowej

Na komfort użytkowania podjazdu czy ścieżek ogrodowych bezpośredni wpływ ma jakość ich wykonania. Już nieprawidłowe zagęszczanie może prowadzić do trwałego uszkodzenia kostki. Kolejną ważną kwestią jest ustalenie poziomu kostki. Zbyt wysoki lub zbyt niski prowadzić będzie do przyspieszonego zużycia i niszczenia nawierzchni. Optymalny poziom znajduje się nieco ponad wysokością rabat kwiatowych, a w przypadku trawnika – na równi z nim. Również w wykonaniu podbudowy nie ma miejsca na błędy. Układanie kostki brukowej może odbywać się jedynie na stabilnym podłożu, dlatego podbudowa musi być dostosowana do warunków terenowych. Jej grubość waha się od 15 do 45 cm, a frakcja użytego kruszywa może wynosić od 30 do 60 mm.

Wspomnieliśmy wyżej o problemie związanym z dokupieniem kostki brukowej, gdy zabraknie nam materiału. Kostka brukowa nie ma jednolitego koloru, zatem poszczególne jej partie będą różnić się nieco barwą. Różnice te mogą być w takim przypadku silnie widoczne, dlatego zaleca się, aby od samego początku stosować naprzemiennie kostkę z trzech różnych palet, co pozwoli uzyskać harmonijny efekt. Jeśli chodzi natomiast o rozmiar kostki, to ten zależy już od indywidualnych preferencji inwestora. W kwestii grubości powinniśmy jednak zdać się na pomoc brukarza, który doradzi nam odpowiednią do warunków użytkowania nawierzchni brukowej, a przede wszystkim do spodziewanych obciążeń.

Oferta firmy Mat Bruk

Mat Bruk to firma specjalizująca się w usługach brukarskich, takich jak układanie kostki brukowej, płyt chodnikowych oraz kostki granitowej. Wśród świadczonych usług znajdują się budowa podjazdów do garaży, odwodnienia terenu, niwelowanie terenu pod bruk, zagęszczanie terenu i roboty ziemne. Firma wyróżnia się także artystycznym układaniem kostki granitowej i kamieni, tworząc unikatowe nawierzchnie. Dzięki doświadczeniu założyciela Mateusza Szalbota, Mat Bruk cieszy się uznaniem na polskim rynku jako rzetelny wykonawca prac brukarskich, oferując usługi dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Współpraca z firmą gwarantuje fachowe doradztwo, terminowość realizacji zleceń i wysoką jakość wykonywanych prac.