Ciągłe monitorowanie efektywności pracy maszyn w oparciu o rzeczywiste dane na temat ich pracy oraz informowanie o przyczynach ich przestojów ma kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności produkcji. Możliwości takie stwarzają systemy klasy MES/OEE. Nie ma większego problemu z przesyłaniem do tej klasy aplikacji wymaganych informacji z maszyn drogą kablową. W przypadkach jednak, kiedy maszyny te co jakiś czas są relokowane, trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Firma AF SEKO z Bielska-Białej z jej doświadczeniem w zakresie systemów do bezprzewodowych pomiarów oferuje takie rozwiązanie.

Architektura systemu MES/OEE

Zasilane bateryjnie nadajniki radiowe BLE umożliwiają podłączenie po jednym sygnale dwustanowym dla cyklu pracy każdej maszyny. Każdy nadajnik wyposażony jest we własny licznik cykli, co zapobiega skutkom sytuacji, w której w wyniku chwilowego braku możliwości przesyłania do systemu nadrzędnego informacji wiedza o bieżącej ilości cykli pracy maszyny mogłaby zostać zniekształcona.

Nadajniki przesyłają informacje za pośrednictwem umieszczonych na każdej hali routerów BLE, które mogą być podłączone kablowo lub bezprzewodowo z wykorzystaniem WiFi do aplikacji nadrzędnej zainstalowanej na serwerze. Aplikacja ta obsługuje wymaganą ilość tabletów oraz dużych telewizorów, których nie ma na powyższym rysunku. Jest możliwe m.in. generowanie raportów, wizualizacja danych o pracy maszyn oraz podejmowanie decyzji o przyczynach przestojów przez osoby uprawnione w zakresie i w sposób, który jest ustalany wspólnie z klientem przed wdrożeniem systemu.

Jakie dane pozyskuje nasz system automatycznie, a co można/trzeba wprowadzać ręcznie?

Rozwiązanie firmy AF SEKO jest dostarczane w wersji pozwalającej na monitorowanie wskaźnika OEE, obsługę zdarzeń przy maszynie przez operatora i analizę danych. Oprócz sygnałów o cyklach pracy maszyn do systemu trafiają też informacje wprowadzane ręcznie przez operatorów maszyn lub inne uprawnione osoby. Dotyczy to m.in. deklarowanych stanów maszyny - przykładowo:

  • Stan wyłączenia maszyny (postój planowany),

  • Przezbrojenie maszyny,

  • Identyfikator przezbrojenia,

  • Awaria maszyny,

  • Identyfikator awarii,

  • Wolna praca.

Ręczne wprowadzanie informacji do systemu odbywać się będzie za pomocą interfejsu na tablecie lub na komputerze zlokalizowanym na hali przy maszynach. Jest też możliwe automatyczne pozyskiwanie informacji o statusie pracy maszyn od sterowników maszyn. Oczywiście, w systemie opartym o bezprzewodowe nadajniki pomiarowe dysponujemy również aktualną informacją o stanie baterii tych nadajników.

Możliwości konfigurowania i rozszerzenia funkcjonalności systemu oraz integracji z innymi aplikacjami

Oferowane przez nas rozwiązanie posiada możliwość zarządzania zleceniami produkcyjnymi. Treści wyświetlane na ekranach, ilość i wygląd raportów oraz prezentowanie danych w formie graficznej są konfigurowalne stosownie do potrzeb klienta. Jako że system oparty jest o oprogramowanie AVEVA – światowego lidera rynku oprogramowania przemysłowego – dostępne jest jego rozszerzenie  zarówno w zakresie skali, jak też w zakresie funkcjonalności (np. o funkcje: Zarządzanie Operacjami, Zarządzanie Jakością, monitorowanie zużycia energii czy innych mediów, wizualizacja SCADA, Control Room), a także integracja z innymi systemami (np. ERP).