Tradycyjne płytki ceramiczne coraz rzadziej goszczą w naszych kuchniach. Powoli odkrywamy inne sposoby na zabezpieczenie narażonych na zabrudzenie ścian. Pragniemy, by aranżacja kuchni była nie tylko wysoce praktyczna, ale też oryginalna. W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęła cieszyć się cegła dekoracyjna. Czy stosowanie jej w kuchni to dobry pomysł?
Czerwona i biała cegła – którą wybrać?
Czerwona cegła w kuchni nie będzie pasować do każdej aranżacji, ale bardzo dobrze spisze się we wnętrach urządzonych w stylu retro, industrialnym czy tradycyjnym. Dla uzyskania spójnego efektu należy zadbać o odpowiednie dopasowanie cegły do kolorystyki mebli i pozostałych elementów wyposażenia kuchni.
Biała cegła jest znacznie bardziej uniwersalna. Szczególnie dobrze będzie wyglądać w otoczeniu szarości, czerni i bieli właśnie. W przypadku zmiany wystroju kuchni jasną cegłę możemy pomalować dowolnym kolorem farby, nadając jej tym samym zupełnie nowy wygląd.
Zarówno czerwoną, jak i białą cegłę można położyć nad blatami roboczymi czy kuchenką. Są to miejsca najbardziej narażone na zabrudzenie czy drobne uszkodzenia mechaniczne. Przy czym czerwona cegła znacznie częściej wymagać będzie impregnacji.
Zalety i wady stosowania cegły w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie narażone na intensywną eksploatację. W związku z tym w głowach inwestorów pojawia się pytanie, czy cegła dekoracyjna nie zniszczy się zbyt szybko. Tymczasem materiał ten cechuje się wysoką trwałością. Jest odporny na zaplamienie, uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Cegła poprawia też izolację akustyczną wnętrza, w którym jest zamontowana. W przypadku kuchni ma to spore znaczenie, ponieważ hałas związany z przygotowywaniem posiłków bywa dość uciążliwy dla domowników, którzy w pokoju obok oglądają telewizję czy słuchają muzyki.
Jeśli chodzi o wady, to trzeba wspomnieć o wadze. Naturalna cegła jest dość ciężkim materiałem, przez co optycznie pomniejsza wnętrze. W dodatku chłonie tłuszcze, a więc trzeba regularnie ją konserwować. W sklepach budowlanych dostępne są natomiast okładziny ścienne, które do złudzenia imitują prawdziwe cegły. W większości są one przystosowane do zastosowań kuchennych.
Jak informuje fachowiec z firmy remontowej Leder Pro – dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się ręcznie formowane płytki ceglane, które wyróżniają się niejednolitym kolorem i fakturą. Nie nadają się one jednak do montażu między blatem a szafkami. Lepiej ozdobić nimi ścianę, która nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z pryskającym tłuszczem czy wysoką temperaturą.
Podsumowując, cegła w kuchni może diametralnie odmienić oblicze całego pomieszczenia. Trzeba tylko odpowiednio dopasować rodzaj materiału do przyszłego zastosowania. Warto zdać się w tej kwestii na ekspertów. Fachowcy ze sprawdzonej firmy remontowej doradzą zakup najlepszego wykończenia oraz zamontują je z dbałością o każdy szczegół.