Mieszkania, domy, sklepy czy też biura są dzisiaj często remontowane oraz aranżowane w systemach lekkiej i suchej zabudowy. Zalicza się do niej podkonstrukcje aluminiowe stanowiące ruszt oraz płyty kartonowo gipsowe będące wierzchnią okładziną. Pod nimi umieszczać można izolacje termiczne, kable, a nawet wentylacje. Zastosowanie suchej zabudowy jest szerokie. Jej montaż należy zawsze zlecać wyspecjalizowanym firmom remontowym.

Zastosowanie płyt kartonowo gipsowych

Płyty kartonowo gipsowe stosowane są dzisiaj do tworzenia różnych konstrukcji w domach, sklepach czy mieszkaniach. Mogą one zakrywać nierówne ściany nośne czy też można z nich przygotowywać spektakularne sufity podwieszane, które nadają wnętrzom geometrycznej głębi. Z płyt kartonowo gipsowych przygotowuje się również ściany działowe. Prefabrykaty te spełniają również wszystkie potrzeby związane z adaptowaniem poddaszy. Można je dostosować do załamań ścian czy przy różnych skosach i stropach.

Przy montażu płyt kartonowo gipsowych ważne jest zwrócenie uwagi na ich typ. Obecnie różni producenci oferują bowiem płyty typu A, płyty o zwiększonej odporności na wilgoć, płyty F, a także płyty FH2. Ich parametry techniczne oraz grubość mogą się różnić. To zaś wpływa na stosowanie odmiennych metod montażowych. Z każdym zleceniem świetnie radzi sobie zespół remontowy STANISŁAWA DRAWSKIEGO, który realizuje inwestycje dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych.

Etapy montażu płyt kartonowo gipsowych

Prace montażowe płyt kartonowo gipsowych zawsze rozpoczynają się od wymierzenia miejsca instalacji. Stosowane są najczęściej poziomice laserowe, które pomagają precyzyjnie wyznaczyć linię przebiegania konstrukcji. Jest to ważne zarówno przy tworzeniu ścian działowych z płyt K-G, jak i sufitów podwieszanych.

Kolejny etap polega zaś na stworzeniu specjalnego stelaża. Jest on przykręcany do ściany czy sufitu w kilkudziesięciocentymetrowym rozstawie. Oprócz tego ważne jest przykręcenie specjalnych uchwytów i wieszaków. Dopiero wtedy można przejść do montowania profili. Istotne jest na tym etapie wykorzystanie specjalnych taśm uszczelniająco-wzmacniających, które poprawiają akustykę. Profile zaś przykręca się specjalnymi wkrętami.

Po stworzeniu profili można przejść do przykręcania płyt gipsowych. Muszą one być idealnie wymierzone i docięte. Zachować należy szczeliny dylatacyjne, które pomagają w przenoszeniu obciążeń, tym samym zabezpieczając całą konstrukcję przed uszkodzeniami. Jeśli chodzi zaś o łączniki poszczególnych płyt, niekiedy tworzone są systemy zwarte. Można również postawić na rozwiązanie z „fugami”. Te i tak zostaną zakryte w następnych etapach prac. Tak przygotowana i stabilna zabudowa sucha jest bowiem gotowa do dalszego remontu: malowania, tapetowania, glazurowania czy nawet wykładania kamieniem naturalnym lub drewnem.