Głównym zadaniem okien montowanych bezpośrednio na połaci dachowej, jest zapewnienie optymalnej ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Produkty te odpowiadają również za właściwą wentylację przestrzeni na poddaszu. Przed dokonaniem konkretnego wyboru, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami związanymi z ich użytkowaniem. Na które zatem parametry trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Z jakiego materiału?

Nowoczesna stolarka dachowa produkowana jest w dwóch podstawowych wersjach. Mowa tutaj oczywiście o oknach drewnianych oraz aluminiowo-tworzywowych. Czym charakteryzują się oba rozwiązania? W pierwszym przypadku mamy do czynienia z produktami, które idealnie sprawdzą się w pokojach dziennych, czyli w sypialni, garderobie czy zlokalizowanym na poddaszu gabinecie. Do stworzenia okien tego typu wykorzystuje się impregnowane ciśnieniowo drewno sosnowe, które stanowi najlepszą gwarancję wytrzymałości oraz ponadczasowej estetyki.

Niemniej jednak okna te nie powinny być montowane w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności. Niestety woda z czasem może przyczynić się do naruszenia struktury powłok ochronnych, co na pewno będzie zauważalne. W pralniach i łazienkach najlepiej zastosować okna wykonane z całkowicie hydrofobowego PCV. Biały kolor wykończenia znacząco ułatwia dopasowanie do konkretnego typu wykończenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Od czego zależy termika okna?

Czynnikiem bezpośrednio decydującym o jakości okna dachowego, jest również współczynnik przenikania ciepła, który w katalogach produktowych znaleźć można pod skrótem „Uw”. Jego wartość zależy przede wszystkim od zastosowanego pakietu szybowego. Klienci, którzy poszukują idealnego stosunku ceny do jakości, powinni zwrócić uwagę na okna trzyszybowe wyposażone w ciepłe ramki dystansowe.

Rozwiązanie takie pozwoli skutecznie zapanować nad stratami energetycznymi generowanymi przez budynek. Dlaczego kwestia termiki okien na poddaszu jest tak istotna? Wystarczy zrozumieć działanie praw fizyki. Rozgrzane powietrze zawsze będzie wędrowało ku górze. Jeżeli nie napotka żadnej bariery, po prostu wydostanie się na zewnątrz. Przyzwoity współczynnik Uw dla okna powinien wynosić około 1.0. Im będzie niższy, tym lepiej. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważna kwestia sposobu otwierania

Okno dachowe może być wyposażone w klamkę umiejscowioną zarówno na górze, jak i na dole skrzydła. Czy ma to znaczenie jedynie estetyczne? Okazuje się, że nie do końca. To bardzo ważna kwestia, która zadecyduje o późniejszym komforcie użytkowania. Ostateczna decyzja musi być podjęta na podstawie wymiarów ścianki kolankowej, a co za tym idzie, wysokości montażu okna.

Jeżeli jego dolna krawędź będzie znajdowała się na wysokości większej lub równej 130 cm, to zdecydowanie praktyczniejsze okażą się okna z klamką na dole. Jeśli jednak krawędź znajdzie się niżej niż 130 cm, trzeba postawić na okna z klamką u góry. Co do zasady nowoczesne okna połaciowe otwierają się w sposób obrotowy, uchylny lub uchylno-obrotowy. Jak sprawdzić, co będzie dla nas najlepsze?

Gdzie kupić wysokiej jakości okna dachowe?

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z estetyką i funkcjonowaniem okna, jest zaufanie renomowanym sprzedawcom, którzy cieszą się największym uznaniem ze strony klientów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Veldach Niemcewicza - doświadczony dystrybutor okien połaciowych, pokryć dachowych i akcesoriów dachowych, specjalizujący się w dostawie materiałów do prac dekarskich. Firma Veldach współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy od 2008 roku i oferuje profesjonalne doradztwo oraz pomoc w wyborze odpowiednich materiałów i wykonawców.