W przypadku montażu wentylacji mechanicznej coraz częściej wybierane są rozwiązania łączące funkcje wentylacji i klimatyzacji w jednej instalacji. Ich celem jest oczyszczanie powietrza w filtrach i tłumienie hałasu. W firmie EKOLOGI TEAM możesz liczyć na pomoc w doborze właściwego systemu wymiany powietrza w domu. Dlaczego warto zdecydować się na centra wentylacyjne bądź klimatyzacyjne?

Czym centrala klimatyzacyjna różni się od wentylacyjnej?

Urządzenia klimatyzacyjne, wentylacyjne oraz wentylacyjno-klimatyzacyjne dążą do utrzymania komfortu termicznego użytkowników danego pomieszczenia. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy EKOLOGI TEAM Jarosława Ziętkiewicza:

Różnice w ich działaniu bywają znaczne. Wentylacje służą dostarczaniu do pomieszczeń świeżego powietrza i usuwania zanieczyszczeń, wilgoci, mikroorganizmów, bądź też przykrych zapachów. Klimatyzacja dba o właściwy komfort cieplny w pomieszczeniu lub zapewnienie właściwych parametrów w procesach technologicznych, jak: ogrzewanie, chłodzenie, osuszanie i nawilżanie. Jednak w odróżnieniu od pierwszego typu instalacji pracuje, nie zapewnia ona wymiany powietrza na świeże.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu centrali wentylacyjnej?

Jak zapewnia nas nasz rozmówca, chcąc zapewnić właściwą ilość powietrza niezbędnego do oddychania oraz wysoki komfort cieplny przebywającym w pomieszczeniu osobom, bezwzględnie powinno stosować się urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne. Z informacji uzyskanych z firmy EKOLOGI TEAM, która od 2012 roku specjalizuje się w systemach klimatyzacji i wentylacji, dowiedzieliśmy się, że istotą sprawnie działającej instalacji jest prawidłowy montaż i pilnowanie dziennika przeglądów technicznych i serwisowania. Kluczowe jest bowiem odpowiednie doprowadzenie świeżego powietrza. Teoretycznie zwykle wydajność nominalna wentylacji powinna utrzymywać się na poziomie nie mniejszym niż 200 m3/h, a zdolność pokonania oporów przepływu (spręż) nie powinna być niższa niż 150 Pa.