Prace remontowe, budowlane i konserwacyjne prowadzone są nierzadko na wysokościach. Do ich bezpiecznej realizacji niezbędne jest wykorzystanie solidnego rusztowania. Obecnie możliwe jest zastosowanie tego typu konstrukcji w formie jezdnej, co umożliwia przesuwanie poszczególnych odcinków w sposób szybki i bezproblemowy. Przy zakupie takiego rusztowania należy jednak zwrócić uwagę na poszczególne jego parametry – jakie?

Do jakich prac nadaje się rusztowanie jezdne?

Ruchome platformy umożliwiające modernizację elewacji budynku wielokondygnacyjnego czy jego konserwację to często wybierane w branży budowlanej rozwiązanie. Konstrukcja ta – choć jest stabilna – pozostaje jednocześnie mobilna, dlatego najczęściej wykorzystuje się ją do mniej zaawansowanych prac. To podstawowe kryterium, którym należy kierować się przy wyborze rusztowania jezdnego. Jest ono przeznaczone głównie do przeprowadzania czynności związanych z renowacją położonych na wysokościach elementów obiektów.

Takich rusztowań używa się przy konserwacji budynków. Mobilność konstrukcji jest dużą zaletą przy pracach wykonywanych nie tylko w części zewnętrznej, np. na elewacji, ale też wewnątrz. Modernizacja hali magazynowej czy zakładu produkcyjnego o wysokich ścianach jest łatwa i bezpieczna właśnie dzięki rusztowaniu jezdnemu. Tego typu konstrukcje znaleźć można w ofercie sklepu Ak-projekt 24, który znajduje się na terenie Gdańska. Wiele dostępnych w asortymencie tej firmy modeli mobilnych platform umieszczanych na metalowych stelażach pochodzi z polskiej produkcji, przez co ewentualne wymiany części są całkowicie bezproblemowe i szybkie.

Czym powinno charakteryzować się solidne rusztowanie jezdne?

Konstrukcja umożliwiająca prace na wysokościach musi być wytrzymała. Z tego względu dobrze jest postawić na rusztowanie jezdne, w którym poręcze, ramy i stężenia wykonane są z aluminium. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na połączenia elementów – ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie spawów wyrobami ze stali nierdzewnej. Taki sposób w swoich rusztowaniach stosuje firma Faraone – sprawdzony producent konstrukcji dla budownictwa. Warto sprawdzić także charakterystykę podestów. Odpowiednie są te wykonane z antypoślizgowych materiałów.

Ze względu na specyfikę eksploatacji rusztowań jezdnych powinny być one łatwe w montażu i demontażu. System bezproblemowego, szybkiego oraz prostego mocowania stężeń i poręczy to kolejny atut konstrukcji najwyższej jakości. W tym zakresie dobrze jest też zwrócić uwagę na rozwiązania zastosowane przy rozkładaniu ramy. Także i ta czynność powinna bowiem przebiegać w krótkim czasie. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie bezpieczeństwa. Warto postawić na rusztowanie jezdne fabrycznie wyposażone w specjalne boczne podpory nazywane stabilizatorami.