Wszelkie budowane obiekty budowlane, które wymagały pozwolenia na budowę, podlegają przez cały proces budowy różnym procedurom geodezyjnym, mającym na celu dopilnowanie postawienia budynku zgodnie z projektem budowlanym. Obiekty te podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, geodezyjnej obsłudze budowy, pomiarowi przemieszczeń obiektu i jego podłoża, pomiarowi odkształceń po wybudowaniu i tzw. inwentaryzacji powykonawczej. Jak ona przebiega?

Co to jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

O tym, że geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest obowiązkowa, stanowią przepisy. Nakazuje ją ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Art. 43 Ust. 3. Inwentaryzacja powykonawcza jest wykonywana po zakończeniu budowy danych obiektów. Zadaniem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej jest uaktualnienie danych o usytuowaniu budynku i elementów zagospodarowania działki.

Poza obiektami budowlanymi firmy geodezyjne (jak np. firma geodezyjna Geoteam) posiadające odpowiednie uprawnienia zawodowe, wykonują pomiary geodezyjne powykonawcze przewodów podziemnych i elementów podziemnych budowli. Co istotne pomiary te przeprowadzane są po ułożeniu w wykopie, ale przed ich zasypaniem. Zamawiający i wykonawca robót budowlanych ma obowiązek zgłoszenia obiektów do pomiaru przed przykryciem wspomnianych rodzajów robót budowlanych.

Co muszą zawierać dokumentacje powykonawcze?

Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, która powstaje w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane, które pozwolą na naniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Firmy geodezyjne sporządzone w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej przekazują dokumenty w następujący sposób.

Oryginał dokumentacji powykonawczej, zwykle w formie operatu geodezyjnego, przekazywany jest do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, prowadzącego Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny. Kopia z kolei trafia do zamawiającego. Zamawiający otrzymuje kopię geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w formie kopii szkiców inwentaryzacyjnych oraz kopię mapy zasadniczej z uwidocznionymi obiektami budowlanymi podlegającymi inwentaryzacji.

Jak przebiega inwentaryzacja powykonawcza budynku lub przyłączy?

Prace związane z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą składa się z kilku etapów. Początek pracy geodety to zgłoszenie pracy geodezyjnej. Po otrzymaniu odpowiedzi na zgłoszenie i otrzymaniu niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji powykonawczej materiałów można ruszyć z dalszymi czynnościami. Zgłoszenie należy złożyć w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej właściwej ze względu na położenie działki.

W następnej kolejności sprawdza się uzgodnione położenie obiektów w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej oraz przeprowadza wywiad terenowy. W wyniku tych prac sporządzona zostaje mapa wywiadu terenowego. Dopiero po tych pracach nazwijmy to wstępnych, wykonuje się pomiar aktualizacyjny lub pomiar mapy jednostkowej, w celu aktualizacji danych EGiB (Ewidencja Gruntów i Budynków). Aktualizacja odbywa się poprzez opracowanie wyników pomiarów i sporządzenie aktualizacyjnego operatu EGiB. Nie można zapomnieć oczywiście o sprawdzeniu zgodności położenia obiektu z uzgodnieniami położenia w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.

W tym momencie można przekazać sporządzony operat do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, którego zadaniem jest kontrola przeprowadzonych pomiarów i wydanie faktury za udostępnione materiały. Zaistniałe zmiany nanosi się szczegółowo na pierworysy i matrycę mapy zasadniczej. Jeśli kartowanie zmian wykonuje pracownik ODGiK, czy też zatrudniona w tym celu firma należy uiścić za tą czynność dodatkową opłatę. To tyle. Pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia. Odebranie egzemplarzy mapy inwentaryzacji powykonawczej przeznaczonej dla zamawiającego, na której umieszczona jest stosowna klauzula ODGiK.